Przejdź do menu głównego Przejdź do menu dodatkowego Przejdź do treści Mapa serwisu

Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Powstał program alternatywnego zatrudniania absolwentów szkół górniczych - Powiat Wodzisławski

Powstał program alternatywnego zatrudniania absolwentów szkół górniczych

Dokument ten został przygotowany z inicjatywy starosty Tadeusza Skatuły w związku z trudną sytuacją w branży górniczej i braku gwarancji zatrudnienia po zakończeniu edukacji w dwóch szkołach powiatu wodzisławskiego, kształcących w zawodach górniczych.

Po tym jak Kompania Węglowa zerwała z Powiatem Wodzisławskim umowę dotyczącą zatrudnia absolwentów szkół górniczych, 246 uczniów kończących naukę w roku szkolnym 2013/2014 nie podjęło zatrudnienia w kopalniach spółki. W odpowiedzi na tą sytuację Powiatowy Urząd Pracy opracował program wsparcia, stwarzający absolwentom Zespołu Szkół Zawodowych w Wodzisławiu Śląskim oraz Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Sejmu Śląskiego w Radlinie szansę na podjęcie zatrudnienia poza branżą górniczą.

Obecnie w Powiatowym Urzędzie Pracy zarejestrowanych jest 76 absolwentów szkół górniczych. W najtrudniejszej sytuacji znajduje się 16 osób, które nie zdały egzaminu zawodowego i tym samym nie posiadają kwalifikacji zawodowych. Wychodząc naprzeciw temu problemowi przygotowano dla nich różnorodne formy wsparcia, które mają im pomóc w przystosowaniu się do nowej sytuacji życiowej i zawodowej.

Jak mówi dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Wodzisławiu Śl., Anna Słotwińska – Plewka, kluczowym zadaniem jest efektywne wykorzystanie predyspozycji oraz umiejętności tak, aby zwiększyć szanse na znalezienie odpowiedniego miejsca pracy i osiągnąć stabilizację zawodową.

Absolwenci szkół górniczych będą mogli skorzystać m.in. z poradnictwa grupowego i indywidualnego. Dla uczestników programu zorganizowane będą również warsztaty z aktywnego poszukiwania pracy, w trakcie których poznają sytuację na rynku pracy oraz wymogi pracodawców. Ci uczestnicy programu, którzy są zainteresowani zdobyciem nowych kwalifikacji skierowani będą na szkolenia, zgodnie z predyspozycjami zawodowymi. Warunkiem jest tutaj jednak deklaracja przyszłego pracodawcy o zapewnieniu zatrudnienia po zakończonym szkoleniu.

Wszyscy uczestnicy zostaną objęci pośrednictwem pracy. Każdej osobie przydzielony zostanie doradca, który wspólnie z zainteresowanym będzie poszukiwał wolnych miejsc pracy lub przedstawiał propozycje zatrudnienia subsydiowanego: staż, bon stażowy, bon zatrudnieniowy. Alternatywną formą pomocy będzie także wsparcie w postaci dotacji na podjęcie działalności gospodarczej, które zostanie poprzedzone szkoleniem na temat zasad prowadzenia działalności gospodarczej.