Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Osoby niepełnosprawne będą mogły ubiegać się o dofinansowanie - Powiat Wodzisławski

Osoby niepełnosprawne będą mogły ubiegać się o dofinansowanie

W drugiej połowie roku Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Wodzisławiu Śl. realizować będzie pilotażowy program „Aktywny samorząd”.

„Aktywny samorząd” to program Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych skierowany do jednostek samorządu terytorialnego. Program ten jest ważnym krokiem w kierunku wydajniejszej polityki społecznej wobec osób niepełnosprawnych. Formy wsparcia zawarte w programie adresowane są do indywidualnych uprawnionych osób niepełnosprawnych. Osoby niepełnosprawne będą mogły ubiegać się o dofinansowanie do likwidacji barier, które ograniczają ich zawodowe i społeczne funkcjonowanie. Z dofinansowania będą mogły skorzystać osoby z orzeczonym znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. Program obejmuje następujące obszary wsparcia:
– zakup i montaż oprzyrządowania do posiadanego samochodu, zakup specjalistycznego sprzętu komputerowego wraz z oprogramowaniem, zakup urządzeń lektorskich, zakup urządzeń brajlowskich, dofinansowanie szkoleń w zakresie obsługi nabytego w ramach programu sprzętu komputerowego i oprogramowania lub urządzeń lektorskich albo brajlowskich, zakup wózka inwalidzkiego o napędzie elektrycznym, pomoc w utrzymaniu sprawności technicznej posiadanego wózka inwalidzkiego o napędzie elektrycznym, uzyskanie prawa jazdy kategorii B oraz pomoc w utrzymaniu aktywności zawodowej poprzez zapewnienie opieki dla osoby zależnej ( np. opłata za przedszkole, żłobek).

Wysokość wkładu własnego osoby niepełnosprawnej określi zarząd Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Więcej informacji na temat programu „Aktywny Samorząd” można uzyskać w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Wodzisławiu Śl. przy ul. Wałowej 30 – Sekcja Rehabilitacji Społecznej, Pomocy Uchodźcom i Szkoleń tel. 032 455 14 30 wew. 33 lub 34 lub na stronie www.pfron.org.pl