Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Ograniczenia w dostarczaniu i poborze prądu - Powiat Wodzisławski

Ograniczenia w dostarczaniu i poborze prądu

Polskie Sieci Energetyczne pełniące funkcję operatora systemu przesyłowego elektroenergetycznego na obszarze RP, w związku z obniżeniem dostępnych rezerw zdolności wytwórczych, stwierdziły wystąpienie zagrożenia bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej i z dniem 10.08.2015 od godz. 10.00 wprowadzają ograniczenia w dostarczaniu i poborze energii elektrycznej na terenie całego kraju.

W związku z ograniczeniami Krajowa Dyspozycja Mocy wprowadziła następujące stopnie zasilania:
– od godz. 10.00 dn. 10.08.2015 r. do godz. 17.00 dn. 10.08.2015 r. – 20 stopień zasilania;
– od godz. 17.00 dn. 10.08.2015 r. do godz. 22.00 dn. 10.08.2015 r. – 11 stopień zasilania;
– od godz. 22.00 dn. 10.08.2015 r. do godz. 10.00 dn. 11.08.2015 r. – 11 stopień zasilania.

Co to są stopnie zasilania, na czym polega oraz czym skutkuje ich wprowadzenie?

Plany ograniczeń w dostarczaniu i poborze energii elektrycznej wprowadzane są w celu ochrony dostaw energii dla odbiorców indywidualnych. Odbywa się to poprzez ograniczenie poboru mocy określone w stopniach zasilania od 11 do 20.

• 11 – „jedenasty stopień zasilania” – oznacza pobór mocy do wysokości określonej w planie ograniczeń w dostarczaniu i poborze energii elektrycznej (może to być pobór w wysokości mocy umownej);
  • stopnie od 12 do 19 – oznaczają pobór mocy do wysokości ustalonej w danym stopniu zasilania w planie ograniczeń, w czasie jego obowiązywania,
  • 20 – „dwudziesty stopień zasilania” – oznacza pobór mocy do wysokości ustalonego w planie ograniczeń minimum (uzgodnionej mocy bezpiecznej w umowie).

Skutkiem wprowadzenia stopni zasilania jest fakt, iż odbiorcy, którzy pobierają więcej niż 300 kW mają ograniczone dostawy energii elektrycznej.
Ograniczenia nie dotyczą jednak szczególnych odbiorców, jak np. szpitale oraz ludności.

W związku z wprowadzonymi ograniczeniami dystrybutorzy energii elektrycznej apelują do mieszkańców o ograniczenie do minimum w godzinach tzw. szczytu (godz. 11 – 15) użytkowania urządzeń zużywających największe ilości energii jak pralki czy kuchenki elektryczne.