Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Młodzież z Rydułtów na praktykach w Europie - Powiat Wodzisławski

Młodzież z Rydułtów na praktykach w Europie

Uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Rydułtowach odbyli połowę swoich miesięcznych praktyk za granicą. Stało się to możliwe dzięki udziałowi szkoły w projekcie „Staże zagraniczne dla uczniów i absolwentów szkół zawodowych oraz mobilność kadry kształcenia zawodowego” realizowanego w IV osi priorytetowej Innowacje społeczne i współpraca ponadnarodowa w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 (POWER) oraz dzięki funduszom pochodzącym z tego programu.

Jako pierwsi na praktykę udali się uczniowie klasy o profilu fototechnik. Miejscem docelowym ich stażu był Londyn. Przez dwa tygodnie pod opieką nauczycieli i okiem nowych pracodawców doskonalili swoje umiejętności w zakładach obróbki obrazu i punktach usługowych. W tym czasie uczniowie byli zakwaterowani u rodzin angielskich. Pobyt w Londynie był świetną okazją sprawdzenia własnej samodzielności jak również poszerzenia umiejętności językowych. Poza pracą był również czas na wspólne spotkania i zwiedzanie licznych atrakcji i zabytków miasta.

Celem wyjazdu drugiej grupy uczniów była znana włoska miejscowość wypoczynkowa Rimini. W wyjeździe tym, mającym miejsce w pierwszej połowie czerwca, wzięli udział uczniowie o specjalności technik handlowiec oraz technik żywienia i usług gastronomicznych. Przez cały czas pobytu grupa zakwaterowana była w położonym nad morzem hotelu. Miejscem praktyk obydwu specjalności były punkty handlowe i gastronomiczne miasta. Niezapomnianym przeżyciem dla kucharzy był bliski kontakt z tajnikami kuchni włoskiej i śródziemnomorskiej oraz liczne spotkania oko w oko z owocami morza. Nie zabrakło też czasu na korzystanie ze słońca i pięknych plaż oraz podziwianie zabytków w czasie wycieczki do Wenecji.

Obydwa wyjazdy poprzedzone zostały wielogodzinnymi przygotowaniami językowymi, zajęciami kulturowymi oraz zajęciami z pedagogiem. Uczestnicy wyłonieni zostali na podstawie przeprowadzonego wcześniej postępowania rekrutacyjnego.  W przyszłym roku szkolnym szansę wyjazdu na praktyki zagraniczne będzie miało 32 uczniów ZSP nr 2 w Rydułtowach.

Tekst: Damian Materzok, opracowanie: WPR