Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Kolorowo i rokendrolowo opowiedzą o autyzmie - Powiat Wodzisławski

Kolorowo i rokendrolowo opowiedzą o autyzmie

Pod hasłem „O autyzmie kolorowo i rokendrolowo” odbędą się, organizowane w najbliższy wtorek w WCK przez Zespół Placówek Szkolno-Wychowawczo-Rewalidacyjnych w Wodzisławiu Śląskim, Powiatowe Obchody Dnia dla Autyzmu. Patronat nad imprezą objął starosta Tadeusz Skatuła.

Autyzm jest chorobą charakteryzującą się niezdolnością do utrzymywania emocjonalnych relacji z otoczeniem. Osoby autystyczne uciekają od rzeczywistości w świat marzeń lub urojeń. Dzieci autystyczne nie potrafią zaadaptować się do życia społecznego, mają trudności lub nawet niemożność uczenia się i komunikowania ze światem. –  Celem naszego projektu jest zaprezentowanie osiągnięć dzieci obciążonych tą chorobą, które są uczniami szkoły podstawowej specjalnej, gimnazjum specjalnego oraz szkoły specjalnej przysposabiającej do pracy, funkcjonujących przy ZPSWR – mówi Beata Rączka, dyrektor placówki.

Głównymi bohaterami projektu są uczniowie Zespołu Placówek Szkolno-Wychowawczo-Rewalidacyjnych w Wodzisławiu Śląskim ze zdiagnozowanym autyzmem lub zespołem Aspergera. Łącznie 37 osób w wieku od 6 do 21 lat weźmie udział w warsztatach teatralnych szkolnego Teatru Ruchu „Mówimy Bez Słów”, których celem jest przygotowanie spektaklu pt.: „W świecie barw”. Przedstawienie stanowić będzie część gali, podczas której omówione zostaną kluczowe kwestie dotyczące samej choroby.

W ten trudny i skomplikowany obszar publiczność zostanie wprowadzona dzięki obecności znanego terapeuty autyzmu w Polsce – Adriana Borowika, reprezentującego warszawską fundację „Być bliżej siebie”, której podstawowym zadaniem jest pomoc rodzicom i dzieciom z autyzmem w poszukiwaniu najlepszych sposobów sprawnego funkcjonowania w społeczeństwie. Tego samego dnia, na popołudniowych warsztatach, terapeuta spotka się także z rodzicami uczniów z autyzmem oraz innymi zainteresowanymi osobami. Celem spotkania będzie prezentacja metody „Son-Rise” jako skutecznej w terapii dzieci z autyzmem. Gali oraz warsztatom towarzyszyć będzie wystawa fotograficzna pt. „My inni, choć tacy sami”.

Impreza rozpocznie się o godzinie 10.00.

Wstęp wolny!