Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski „Mazowiacy” wystąpili w Domu Pomocy Społecznej w Gorzycach - Powiat Wodzisławski

„Mazowiacy” wystąpili w Domu Pomocy Społecznej w Gorzycach

W ubiegłą środę w sali widowiskowej Domu Pomocy Społecznej im. Papieża Jana Pawła II w Gorzycach wystąpił Integracyjny Zespół Pieśni i Tańca „Mazowiacy”.

Ten unikalny zespół folklorystyczny powstał w 1985 roku. Jego twórcą i kierownikiem jest dr Leszek Ploch, a członkami – osoby niepełnosprawne. W tańcu, śpiewie oraz w innych zajęciach technicznych niepełnosprawnych artystów wspierają wolontariusze.

Zespół prowadzi bardzo ożywioną działalność koncertową w Polsce i poza granicami. „Mazowiacy” osiągnęli niebywałe sukcesy artystyczne. Koncertowali w wielu filharmoniach, teatrach muzycznych, operetkach, salach widowiskowych (wystąpili m.in. w Pałacu Prezydenta RP oraz w Niemczech, Szwecji, Finlandii, Norwegii).

Nic więc dziwnego, że sala widowiskowa Domu Pomocy Społecznej w Gorzycach była wypełniona po brzegi. W koncercie oprócz mieszkańców Domu wzięli udział m.in. uczestnicy warsztatów terapii zajęciowej z Gorzyc i Wodzisławia Śl., klienci ośrodka „Perła” z Wodzisławia Śl., a także goście z Czech.

Zespół wykonał wiązankę tańców ludowych z różnych stron Polski. „Mazowiacy” zatańczyli też do pieśni wykonywanych przez zespół „Śląsk”. Była zatem słynna „Karolinka, co poszła do Gogolina” i inne znane ludowe pieśni. Koncert dostarczył wiele emocji i wrażeń, a członkowie zespołu udowodnili, że osoby niepełnosprawne mogą tworzyć sztukę na równi z artystami pełnosprawnymi. Warto podkreślić, że zespół „Mazowiacy” wystąpił na scenie gorzyckiego DPS-u charytatywnie.