Przejdź do menu głównego Przejdź do menu dodatkowego Przejdź do treści Mapa serwisu

Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Za nami premiera "Zamczyska na Kotówce" - Powiat Wodzisławski

Za nami premiera „Zamczyska na Kotówce”

Coż to był za wieczór! Przepełniony historią, wspomnieniami i legendami o miejscu, którego historia jest niezwykła. Ponad sto osób uczestniczyło w spotkaniu autorskim z Pawłem Porwołem, autorem "Zamczyska na Kotówce" - najnowszej publikacji Powiatu Wodzisławskiego.

„Zamczysko na Kotówce” jest piątą publikacją z cyklu wydawniczego pn. „Ciekawostki Powiatu Wodzisławskiego”.  Wczoraj miało swoją premierę w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Wodzisławiu Śląskim. Podczas spotkania Paweł Porwoł opowiadał o legendach i podaniach związanych ze znajdującym się w Lubomi zamczyskiem, konfrontując je z faktami historycznymi. Spotkanie zakończyło się indywidualnymi rozmowami z autorem oraz wymianą informacji historycznych. Każdy z uczestników otrzymał bezpłatny egzemplarz „Zamczyska na Kotówce”. Każdy mógł też liczyć na autograf  oraz personalny wpis Pawła Porwoła.

Pozostałości średniowiecznego zamku na Kotówce w Lubomi są zdaniem specjalistów jednym z najcenniejszych zabytków archeologicznych na terenie Górnego Śląska. Najnowsze wydawnictwo – zatytułowane „Zamczysko na Kotówce”na kilkudziesięciu stronach przypomina zapomnianą historię obiektu, który jest rzadkim reliktem ufortyfikowanej siedziby książęcej z XIV-XV w. Stanowisko posiada zachowaną formę terenową i nawarstwienia kulturowe, które są nasycone licznymi zabytkami ruchomymi (także z epoki brązu).

Pierwszą publikację z nowego cyklu wydawniczego pn. „Ciekawostki Powiatu Wodzisławskiego” Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim wydało w 2015 r. Celem cyklu wydawniczego jest promocja Powiatu Wodzisławskiego tj. ciekawych miejsc, interesujących historii i innych ciekawostek.

Wcześniej nakładem Starostwa Powiatowego w Wodzisławiu Śląskim ukazały się publikacje przedstawiające:

  • dzieje Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Karola Boromeusza w Wodzisławiu Śląskim (1865-2015),
  • dzieje kościoła św. Józefa Robotnika w Nieboczowach,
  • historię browarów, jakie dawniej funkcjonowały w Wodzisławiu Śląskim,
  • historię uzdrowisk w Zawadzie i Kokoszycach.