Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Za nami następna ekologiczna inwestycja w Wodzisławiu Śl. - Powiat Wodzisławski

Za nami następna ekologiczna inwestycja w Wodzisławiu Śl.

Prawie 700 tys. zł kosztowała likwidacja kotłowni węglowej przy Zespole Szkół Technicznych w Wodzisławiu Śl. i przyłączenie szkoły wraz z jej obiektami do sieci ciepłowniczej. To kolejna w tym roku inwestycja władz Powiatu Wodzisławskiego w czyste powietrze.

nowa wymiennikownia w ZST

W ramach przedsięwzięcia w szkole wybudowano nowe węzły cieplne wraz z infrastrukturą i oprzyrządowaniem. Jeden pracuje na potrzeby centralnego ogrzewania budynków szkolnych. Drugi z kolei dostarcza ciepło w celu przygotowania ciepłej wody użytkowej dla potrzeb zaplecza sportowego, basenu oraz wentylacji. Przedsięwzięcie obejmowało również likwidację kotłowni węglowej, w tym rozbiórkę bunkrów na zsyp opału oraz dwudziestometrowego komina, który dominował w krajobrazie okolicy.

Inwestycja zakończyła się w listopadzie br. Koszt robót budowlanych oraz nadzoru inwestorskiego wyniósł 635 tys. zł. Dodatkowo ponad 57 tys. zł wyniosła opłata za przyłączenie do sieci.

Według szacunków, dzięki inwestycji do atmosfery trafi o 71,9 tony rocznie mniej dwutlenku węgla, odpowiedzialnego za efekt cieplarniany. Emisja pyłu PM10 zmniejszy się zaś o ok. 240 kg na rok.