Przejdź do menu głównego Przejdź do menu dodatkowego Przejdź do treści Mapa serwisu

Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Za nami Dzień Otwarty Wodzisławskiej Porodówki - Powiat Wodzisławski

Za nami Dzień Otwarty Wodzisławskiej Porodówki

W niedzielę, 4 września, przed Zespołem Poradni Specjalistycznych w Wodzisławiu Śl. miał miejsce Dzień Otwarty Wodzisławskiej Porodówki. Myli się jednak każdy, kto sądzi, że tego dnia chodziło jedynie o promocję Oddziału Ginekologiczno-Położniczego Szpitala w Wodzisławiu Śl. Organizatorzy przygotowali bowiem mnóstwo stoisk tematycznych, na których można się było kompleksowo dowiedzieć jak zadbać o noworodka i niemowlaka.

Dzień Otwarty Wodzisławskiej Porodówki odbył się w ramach organizowanych przez PPZOZ Dni Promocji Zdrowia. W tym roku szczególną uwagę skierowano na młode mamy, kobiety w ciąży oraz pary planujące powiększenie rodziny. Organizatorzy – wodzisławski Szpital i Starostwo Powiatowe – przygotowali dla odwiedzających wiele fachowych stoisk, wystąpień, prelekcji i prezentacji.

Każdy uczestnik mógł tego dnia zwiedzić trakt porodowy oraz Szkołę Rodzenia „Bocianie Gniazdo”, zobaczyć pokaz masażu Shantala dla maluchów, wziąć udział w warsztatach z udzielania pierwszej pomocy niemowlętom czy szkoleniu na temat noszenia dzieci w chustach i nosidełkach. Wykorzystano w tym celu m.in. ultranowoczesne fantomy dzięki wsparciu Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu. Obecni i przyszli rodzice mogli ponadto dowiedzieć się, jak bezpiecznie i wygodnie podróżować z maluszkiem na pokładzie samochodu. Salony kosmetyczne z terenu powiatu wodzisławskiego przybliżyły temat pielęgnacji i zabiegów w trosce o piękne ciało i dobre samopoczucie po porodzie.

Przez cały dzień odbywały się też indywidualne konsultacje z doradcą laktacyjnym, dietetykami, fizjoterapeutą oraz trenerkami personalnymi z siłowni Maximus, które doradzały jak szybko dojść do formy i pożądanej sylwetki po ciąży. Na miejscu była okazja odwiedzenia stoisk firm i instytucji zajmujących się szeroko pojętą tematyką opieki nad dzieckiem i rodziną. Przygotowano również profesjonalne wykłady na temat znaczenia karmienia niemowlaków piersią i prawidłowej ich pielęgnacji, a także omówiono wszelkie aspekty związane z badaniami przesiewowymi u noworodków.

Na uczestników czekał też zdrowy poczęstunek, a także atrakcyjne upominki i nagrody ufundowane przez sponsorów. Swoje stoisko miała też fotograf specjalizująca się w sesjach rodzinnych i ciążowych Agnieszka Olechowska.

Dzień Otwarty Wodzisławskiej Porodówki otworzył dyrektor PPZOZ Krzysztof Kowalik wspólnie z prowadzącą to wydarzenie Moniką Sokołowską. Szef powiatowych szpitali podziękował wszystkim osobom, które przyczyniły się do organizacji wydarzenia i wsparły je finansowo lub organizacyjnie, m.in. pracownikom szpitala i starostwa Klaudii Wija i Beacie Brzezinka, włodarzom powiatu: staroście Leszkowi Bizoniowi, Krystynie Kuczerze i Janowi Zemło, radnym: Mirosławowi Krzysztofowi Nowakowi, Gabrieli Kiełkowskiej i Józefowi Sosneckiemu oraz licznym sponsorom. Słowa szczególnej wdzięczności skierował do radnej Czesławy Somerlik, która bardzo mocno zaangażowała się w organizację Dnia Otwartego Wodzisławskiej Porodówki, wspierając szpital.

Organizatorzy pragną serdecznie podziękować wszystkim sponsorom, osobom i podmiotom, które wsparły Dzień Otwarty Wodzisławskiej Porodówki:

Powiat Wodzisławski – Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śl.,Gmina Marklowice, Gmina Mszana – Gminny Ośrodek Sportu Połomia, Gmina Gorzyce – Gminny Ośrodek Turystyki, Sportu i Rekreacji „Nautica” w Gorzycach, Starosta Wodzisławski Leszek Bizoń, Członek Zarządu Powiatu Jan Zemło, Członek Zarządu Powiatu Krystyna Kuczera, Przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury i Sportu Rady Powiatu Wodzisławskiego – Gabriela Kiełkowska, Przewodniczący Komisji Rewizyjnej Rady Powiatu Wodzisławskiego – Mirosław Nowak, Wiceprzewodnicząca Komisji Rewizyjnej Rady Powiatu Wodzisławskiego – Czesława Somerlik, Xland Centrum wózków i fotelików, Polski Bank Komórek Macierzystych, Barteczko Beauty Studio Wodzisław Śląski, Fotograf Agnieszka Olechowska, Maximus Klub Fitness Wodzisław Śląski, CDL Clinic Wodzisław Śląski Dorota Lamczyk, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Raciborzu, Katarzyna Morawiec Viscera, Położna rodzinna, Certyfikowany Doradca Laktacyjny – Agata Pasterny, Certyfikowana doradczyni noszenia dzieci – Mea Monika Osińska-Żabka, Położna rodzinna, Certyfikowany Doradca Laktacyjny – Katarzyna Zach, Położna rodzinna, specjalista pielęgniarstwa neonatologicznego, promotor dobrego startu dziecka – Jagoda Giemzowska, Nestle, Hipp, NutroPharma, Medela, Lansinoh, Boiron, Neno, Multi-Mam, Skarb Matki, Canpol babies, Mój Świat Dziecka – sklep internetowy

Podziękowania również dla patronów medialnych:

  • tuwodzislaw.pl, Nowiny Wodzisławski i portal nowiny.pl, Telewizja Regionalna TVT, Radio 90

Garść historii i statystyki:

Wodzisławska Porodówka funkcjonuje nieprzerwanie w tym miejscu od początku roku 1970, wcześniej znajdowała się w budynku Szpitala przy ul. Wałowej. W latach siedemdziesiątych, osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych była miejscem urodzenia dla prawie wszystkich nowych mieszkańców powiatu wodzisławskiego. Dzisiaj również wiele rodziców z naszej okolicy i nie tylko wybiera Szpital w Wodzisławiu na miejsce powitania na świecie swojego maleństwa.

Wieloletnie doświadczenie lekarzy i położnych pracujących na Oddziale Ginekologiczno-Położniczym, którzy stale aktualizują swoją wiedzę sprawia, że rodzące na wodzisławskiej porodówce mogą czuć się bezpiecznie.

W ostatnich latach w Wodzisławskim szpitalu przychodzi na świat około 1000 noworodków rocznie.

W ostatnim czasie wprowadzono wiele zmian w Oddziale Ginekologiczno-Położniczym. Na salach porodowych pojawiły się drabinki gimnastyczne. Pojawiła się również chusta wertykalna i nowe materace. Ponadto, każda z pacjentek ma możliwość skorzystania z konsultacji dietetycznej oraz fizjoterapeutycznej podczas pobytu w Oddziale. We wrześniu pojawi się również możliwość skorzystania z Poradni Laktacyjnej dla wszystkich pacjentek, które urodziły w Szpitalu w Wodzisławiu Śląskim.

Poniżej galeria, a więcej zdjęć na naszym fanpage na FB PRZEJDŹ (nowe okno)