Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Za nami Barbórkowe Zwiedzanie Sztolni - Powiat Wodzisławski

Za nami Barbórkowe Zwiedzanie Sztolni

Ponad tysiąc trzysta osób zwiedziło w sobotę sztolnię ćwiczebną w Powiatowym Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Wodzisławiu Śląskim. To największy tego typu obiekt w Polsce, który powstał prawie 40 lat temu za sprawą nieistniejącej już dziś kopalni 1 Maja.

W centrum Wodzisławia Śląskiego, kilka metrów pod powierzchnią ziemi, funkcjonuje sztolnia ćwiczebna – jeden z największych obiektów tego typu w kraju. Istnieje ona przy ul. Gałczyńskiego 1 w Powiatowym Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego, placówce, która powstała na bazie szkoły górniczej działającej przy wodzisławskiej kopalni. Szkolne wyrobisko ćwiczebne, czyli potocznie sztolnia, zostało uruchomione 30 listopada 1984 r. Dziś, choć placówka przy ulicy Gałczyńskiego zmieniła nie tylko swój charakter, ale i nazwę, sztolnia nadal jest jej wielką atrakcją. Nic więc dziwnego, że tego jednego dnia w roku, kiedy sztolnia otwiera drzwi dla zwiedzających, odwiedzają ją tłumy. W tym roku w Barbórkowym Zwiedzaniu Sztolni wzięło udział ponad tysiąc trzysta osób. To duże przeżycie dla wszystkich tych, którzy nie mieli jeszcze okazji zobaczyć wnętrza kopalni.

O sztolni ćwiczebnej słów kilka

Historia sztolni związana jest z czynną tutaj od 1972 roku Zasadniczą Szkołą Górniczą przy kopalni „1 Maja”. Uroczyste otwarcie sztolni, w której uczniowie tej szkoły nabywali wiedzę o trudnym zawodzie górnika, nastąpiło w 1984 roku. Obecnie sztolnia wciąż pełni funkcje edukacyjne, ale co roku – w okolicach Barbórki, zaprasza także mieszkańców regionu chcących poznać klimat prawdziwej kopalni. Wyrobiska górnicze znajdują się kilka metrów pod ziemią i liczą około 500 m długości. W sztolni zastosowano obudowy stalowo-łukowe i murowe. Chodniki, pochylnie, ściany, szybiki i warsztaty są w pełni wyposażone, m.in. w kombajny ścianowe, wrębiarkę, przenośnik, kolejkę i pozostały sprzęt górniczy. Wyrobiska są wyposażone w rurociągi przeciwpożarowe, posiadają wentylację, tamy wentylacyjne drewniane lub stalowe oraz inne niezbędne wyposażenie stosowane w podziemiach kopalni np. czynne urządzenia do drążenia wyrobisk korytarzowych oraz eksploatacji węgla w wyrobiskach ścianowych. Podstawowym zadaniem sztolni jest praktyczna nauka zawodów związanych z górnictwem. Tutaj prowadzone są szkolenia, kursy, a także egzaminy z przygotowania zawodowego.

Oprócz zwiedzania sztolni przygotowano szereg atrakcji

Zwiedzający w około 30-osobowych grupach byli oprowadzani po sztolni przez przewodników. W podziemiach sztolni ćwiczebnej można było spotkać m.in. Skarbnika, czyli ducha zamieszkującego kopalnie, strzegącego naturalnych zasobów ziemi i zakopanych w niej skarbów oraz świętego Mikołaja z drobnymi upominkami.

Rodzinne zwiedzanie sztolni było także okazją do zaprezentowania nowoczesnych pracowni zawodowych Powiatowego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Wodzisławiu Śląskim. Zwiedzający mogli zapoznać się z zapleczem technicznym, dydaktycznym i edukacyjnym  szkoły. Dużym zainteresowaniem cieszyły się zabawy z robotami oraz urządzeniami elektronicznymi i mechatronicznymi, a także warsztaty malowania twarzy czy warsztaty tworzenia górniczych czapek (czako) i pióropuszy.