Przejdź do menu głównego Przejdź do menu dodatkowego Przejdź do treści Mapa serwisu

Herb powiatu wodzisławskiego Powiat Wodzisławski » Wystawa edukacyjna „Muzeum na kółkach” w Wodzisławiu Śląskim

Wystawa edukacyjna „Muzeum na kółkach” w Wodzisławiu Śląskim

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN we współpracy z Urzędem Miasta w Wodzisławiu Śląskim zapraszają do obejrzenia projektu „Muzeum na kółkach”.

Muzeum będzie gościć na wodzisławskim rynku w dniach 9-11 lipca br. Nowoczesna ekspozycja połączona z bogatym programem edukacyjnym w telegraficznym skrócie przybliży historię tysiąca lat dziejów społeczności żydowskiej w Polsce. Projekt do 2016 roku odwiedzi 47 miejscowości.

Wodzisław Śląski to ważny punkt na mapie polsko-żydowskiego dziedzictwa kulturowego. Pierwsi Żydzi osiedlili się tutaj w latach 30. XVII wieku. Pod koniec XVIII wieku najbardziej aktywnymi członkami społeczności żydowskiej w Wodzisławiu byli kramarz Samson Samuel Wartenberger (1752–1841) oraz kupiec Ascher Isaac Cohn (1764–1829), którzy kupili dwa domy przy Rynku 8 i 9. W 1798 roku oddali oni nieodpłatnie część swoich działek pod budowę synagogi. Została ona wzniesiona w całości z drzewa, przy zbiegu ulic Zamkowej i Targowej. W 1854 r. w Wodzisławiu powstała gmina żydowska. Społeczność liczyła wówczas około 500 Żydów. Przez ponad 100 następnych lat Żydzi zasiadali w zarządzie miasta oraz pełnili funkcje radnych. Większość tutejszych Żydów trudniła się handlem. W mieście otworzono szkołę żydowską. W latach 30. XX wieku w mieście mieszkało zaledwie 100 Żydów. W następnych latach sprzedali oni swój majątki i opuścili miasto.

W trakcie wizyty „Muzeum na kółkach” , na mieszkańców czekać będzie wiele atrakcji, między innymi – gra miejska „Czy wiesz po czyich śladach chodzisz?”,
– „Smaki kuchni żydowskiej” – warsztaty kulinarne i degustacja przygotowanych potraw,
– warsztaty plastyczne,
– spotkanie ze świadkiem historii.

W organizację lokalnych działań włączyli się: Muzeum w Wodzisławiu Śląskim, Wodzisławskie Centrum Kultury, Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna oraz Zespół Szkół nr 2 w Wodzisławiu Śląskim.

Więcej informacji na stronie internetowej Muzeum Historii Żydów Polskich Polin w Warszawie: http://www.polin.pl/pl/muzeumnakolkach oraz na fanpage’u „Muzeum na kółkach” na portalu społecznościowym: https://www.facebook.com/muzeumnakolkach

 

Projekt Muzeum na kółkach realizowany jest w ramach programu Żydowskie dziedzictwo kulturowe, dzięki wsparciu udzielonemu z funduszy norweskich i EOG przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię.