Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Wybitna śląska pisarka w RCK “Feniks” - Powiat Wodzisławski

Wybitna śląska pisarka w RCK “Feniks”

"Jaka marchew - taka nać, taka córka - jaka mać. Jaka matka, taka cera - od jednego Lucypera." To cytat z jednej z książek autorstwa Anny Dziewit-Meller, Świętochłowiczanki z urodzenia, Warszawianki z wyboru, pisarki, dziennikarki, w przeszłości również gitarzystki i wokalistki rockowej. Jakie tematy i w jaki sposób poruszają jej książki? Co chce wyrazić przez ten cytat? O literaturze, mentalności Ślązaków, podróżach i kobietach porozmawiamy z autorką już 26 lutego o 16:00. Rozmowę poprowadzi Maciej Marcisz - kolega po fachu.

Na zdjęciu kobieta w czarnej koszuli

Anna Dziewit-Meller Ukończyła studia na Wydziale Nauk Politycznych na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Jej pierwszą pracą było redagowanie tekstów w piśmie literackim „Lampa”, gdzie debiutowała. Była pomysłodawczynią, a następnie jedną z założycielek powstałego we wrześniu 2001 kobiecego zespołu rockowego Andy. Zespół debiutował na scenie we wrześniu 2002, grał m.in. koncerty u boku zespołów Cool Kids Of Death, Myslovitz czy T.Love. W 2009 roku zespół wydał płytę “11 piosenek.”

Wspólnie z Agnieszką Drotkiewicz wydała książki z wywiadami pt. “Głośniej! Rozmowy z pisarkami” oraz “Teoria trutnia i inne. Rozmowy z mężczyznami.” Jest też współautorką (z mężem Marcinem Mellerem) reportażu “Gaumardżos, opowieści z Gruzji”, nagrodzonego Nagrodą Magellana 2011. W 2012 roku wydała swoją pierwszą powieść “Disko”, nominowaną do Nagrody Literackiej Gryfia. W 2016 roku ukazała się kolejna powieść pisarki “Góra Tajget.” W 2020 roku nakładem Wydawnictwa Literackiego ukazała się jej książka “Od jednego Lucypera.”

Jest także autorką popularnych książek dla dzieci. W 2017 roku ukazała się książka “Damy, dziewuchy, dziewczyny. Historia w spódnicy” – opowieść o 17 kobietach, które zapisały się na kartach historii. Rok później ukazał się drugi tom książki “Damy, dziewuchy, dziewczyny. Podróże w spódnicy.”

W 2016 roku była nominowana do Nagrody Grand Press za wywiad “Szydełko”, który ukazał się na łamach „Wysokich Obcasów”, dodatku do „Gazety Wyborczej” – rozmowa z jej babką Anną Podstawską-Dziewit, ginekolożką ze Śląska, o skutkach podziemia aborcyjnego w latach 50. XX wieku. Od 2016 roku współprowadzi również portal „BukBuk”, na którym recenzuje książki, rozmawia z polskimi i zagranicznymi pisarzami, krytykami literatury, aktorami, dziennikarzami. Stworzyła kanał na YouTube o takiej samej nazwie.

Wywiad poprowadzi pisarz Maciej Marcisz. Maciej pochodzi z Rydułtów, urodził się w 1988 roku. Jego pierwsza powieść, “Taśmy rodzinne” (2019, W.A.B.) stała się jednym z najczęściej komentowanych debiutów ostatnich lat, druga – „Książka o przyjaźni” ukazała się pod koniec 2021 roku. Opowiadania publikował w “Wakacie”, “Piśmie” i “Vogue Polska”. Razem z przyjaciółką prowadzi Nowy Klub Czytelniczy. Absolwent Uniwersytetu Warszawskiego i PWSFTViT w Łodzi. Od dekady pracuje w branży wydawniczej, od sześciu lat w Grupie Wydawniczej Foksal.

Rydułtowskie Centrum Kultury “Feniks” Strzelców Bytomskich 9A, Rydułtowy

26 luty 16:00, wstęp wolny