Przejdź do menu głównego Przejdź do menu dodatkowego Przejdź do treści Mapa serwisu

Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Wodzisław Śląski: wystawa "Księgarnia polska Zarzeckiego" - Powiat Wodzisławski

Wodzisław Śląski: wystawa „Księgarnia polska Zarzeckiego”

W galerii Towarzystwa Miłośników Ziemi Wodzisławskiej „Art Wladislavia” w Wodzisławiu Śląskim, Rynek 20 można już korzystać z prasy śląskiej sprzed stu lat. Uroczyste otwarcie wystawy „Księgarnia polska Zarzeckiego” nastąpi w czwartek 4 października 2018 roku.

wystawa "Księgarnia polska Zarzeckiego"

Wystawa organizowana przez TMZW jest jednym z siedmiu zadań realizowanych przez Muzeum w Wodzisławiu Śląskim w ramach projektu „Niepodległa w Wodzisławiu. 100 lat odzyskania niepodległości”. Na wystawie można zobaczyć zdjęcia rodziny założycieli pierwszej polskiej księgarni w naszym mieście, wydawnictwa księgarni, dawne książki, a nade wszystko przejrzeć prasę górnośląską sprzed stu lat.

Można zobaczyć fotografie założyciela księgarni Franciszka Zarzeckiego i jego następcy brata Wiktora oraz zdjęcie starej księgarni. W galerii dostępne są m.in. numery z października i listopada 1918 roku Nowin Raciborskich, numery z grudnia 1918 roku Głosu Śląskiego, jest komedia polityczna „Adam i Wojtek”, „Sześć pieśni Kongregacyi Maryańskich”, „Ks. Norbert Bończyk jako poeta”, „Strejk szkolny na Górnym Śląsku w roku 1906”, pocztówka z trójkąta trzech cesarzy, oryginalna publikacja „Dziesięciolecie wkroczenia Wojsk Polskich na Górny Śląsk”, oryginalne notatki ze składu papieru Witolda Zarzeckiego, a także winiety „Katolika” z 1887 i 1897 roku, w których publikował korespondencje senior rodu Leopold Zarzecki.

Możemy zapoznać się na wystawie z odezwą Komisariatu Naczelnej Rady Ludowej o przejęciu władzy na ziemiach polskich dawnego Cesarstwa Niemieckiego. Jest też odezwa Zgromadzenia Narodowego Polskiego Galicji i Śląska oraz okólnik Departamentu Wojskowego N.K. N. do spraw Delegatur Galicji i Śląska.  Jest ponadto książka o Leopoldzie Zarzeckim i kilka numerów wojennej gazety sprzed 100 lat – „Krigs – Post”. Z kalendarza możemy dowiedzieć się, kiedy przypadały święta katolickie i ewangelickie oraz poznać przysłowia na miesiące ostatniego kwartału roku 1918. W organizacji wystawę TMZW wsparła m.in. pani Barbara Koczy i pan Eryk Holona, którzy przekazali materiały na wystawę.

Przypominamy, że galeria „Art Wladislavia” nasza jest czynna w poniedziałki i czwartki od 11- 16. Zdjęcia z jeszcze przygotowywanej wystawy można zobaczyć na fanpage TMZW: https://www.facebook.com/HeroldWodzislawski/