Przejdź do menu głównego Przejdź do menu dodatkowego Przejdź do treści Mapa serwisu

Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Wieści po sesji - Powiat Wodzisławski

Wieści po sesji

Podczas zeszłotygodniowej XLII sesji Rady Powiatu Wodzisławskiego głównym tematem był stan bezpieczeństwa budowlanego, sanitarnego i weterynaryjnego na terenie Powiatu Wodzisławskiego.

briefing po sesji rady powiatu

Ze względu na trwający jeszcze remont Powiatowego centrum Konferencyjnego posiedzenie rady powiatu odbywało się w Powiatowym Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli na osiedlu 1 Maja w Wodzisławiu Śląskim.

Swoje sprawozdania przekazali Radzie Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego Piotr Zamarski, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny Barbara Orzechowska i Powiatowy Lekarz Weterynarii Maciej Witt.

W swoim wystąpieniu Barbara Orzechowska sygnalizowała m.in. problemy związane z walką z dopalaczami na terenie powiatu. Poinformowała też o zwiększającej się liczbie rodziców rezygnujących ze szczepień ochronnych swoich dzieci. Jak przekazał takim rodzicom dwukrotnie wysyłane jest upomnienie, a potem dokumentacja przekazywana jest do wojewody śląskiego, który może nałożyć karę w wysokości nawet 5 tys. zł.

Powiatowy Lekarz Weterynarii Maciej Witt skupił się głównie na omówieniu zagrożeń związanych z afrykańskim pomorem świń. Jak przekazał w Polsce jest już ok. 210 ognisk tej choroby. Dużym zagrożeniem dla powiatu wodzisławskiego są też odkryte niedawno w powiecie rybnickim i raciborskim ogniska pomoru pszczół (którego powodem jest bakteria zgnilca amerykańskiego).

Podczas briefingu prasowego  w piątek 7 września starosta Ireneusz Serwotka w podsumowaniu obrad sesji przypomniał  o ważnych uchwałach podjętych przez radę powiatu na XLII sesji. Mowa tu o udzieleniu dotacji celowej Wojewódzkiemu Szpitalowi Chorób Płuc im. dr. Alojzego Pawelca w Wodzisławiu Śląskim w wysokości 5 tys. zł  z przeznaczeniem na dofinansowanie zakupu respiratora i dotacji celowej dla Powiatowego Publicznemu Zakładowi Opieki Zdrowotnej w Rydułtowach i Wodzisławiu Śląskim z siedzibą w Wodzisławiu Śląskim w wysokości 15,5 tys. zł  na przeprowadzenie remontu pokrycia dachowego wraz z obróbkami blacharskimi budynku Oddziału Pediatrycznego w Szpitalu w Rydułtowach.

Jak podkreślił starosta dodatkowe 25 tys. zł będzie też przeznaczone na plac zabaw i miejsca z ławkami do użytku małych pacjentów i rodziców (całościowy koszt tej inicjatywy, realizowanej wspólnie z lokalnymi przedsiębiorcami to około 50 tys. zł) .

Starosta przypomniał również o kolejnym dofinansowaniu powiatowej policji na zakup nowego radiowozu w kwocie 35 tys. zł.

Także budżet powiatowej straży pożarnej został zwiększony o 100 tys. zł. m.in na zadania związane z zarządzaniem kryzysowym i przeprowadzeniem zawodów pożarniczych.

Kończąc briefing starosta przypomniał, że ostania w tej kadencji sesja rady powiatu odbędzie się 11 października.