Przejdź do menu głównego Przejdź do menu dodatkowego Przejdź do treści Mapa serwisu

Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Trwa remont budynku Starostwa - utrudnienia potrwają do czerwca - Powiat Wodzisławski

Trwa remont budynku Starostwa – utrudnienia potrwają do czerwca

Obecnie trwa remont budynku Starostwa Powiatowego przy ul. Bogumińskiej 2.

Starostwo w Wodzisławiu Śl. budynek przy ul. Bogumińskiej 2

Do końca  kwietnia potrwa wymiana stropów i spowodowany nią remont pomieszczeń. Z kolei prawdopodobnie do końca czerwca potrwa planowany remont klatki schodowej, mający na celu zapewnienie bezpieczeństwa przeciwpożarowego oraz dostosowanie budynku do potrzeb osób niepełnosprawnych. Wtedy też zakończą się utrudnienia dla mieszkańców korzystających z usług wydziałów znajdujących się w tym budynku.

Obecne prace są efektem ekspertyzy wykonanej jeszcze w 2008 r. po tym, jak w 1999 r. i 2006 r. zapadły się stropy w części budynku. Wykonano wówczas doraźny remont, ale przeprowadzone badania belek stropowych ujawniły ich zły stan techniczny. Budynek, w którym mieści się siedziba Starostwa, został bowiem zbudowany pod koniec XIX w., a jego stropy mają konstrukcję drewnianą obłożoną trzciną i deskami.

Pierwotnie zakładano, że wymiana stropów będzie prowadzona etapami przez kilka lat. Z tego powodu jeszcze w 2010 r. zlecono remont tylko jednej części budynku. Ze względu jednak na fakt, że w obiekcie mieści się instytucja użyteczności publicznej, Starosta korzystając ze stabilnej sytuacji budżetowej Powiatu, zdecydował o wymianie stropów w całym budynku w ramach jednego remontu. Dzięki temu Starosta przede wszystkim zaoszczędzi na kosztach prac i dokumentacji, gdyż całościowy remont jest tańszy niż rozłożony na etapy. Dodatkowo za takim rozwiązaniem przemawia sztuka budowlana (wymiana obelkowania w wieloletnich etapach mogłaby wpływać niekorzystnie na stabilność budynku), a także przepisy przeciwpożarowe, które nie pozwalają na funkcjonowanie budynku z tylko częściowo wymienionymi stropami.

Wymiana stropów to nie jedyna niezbędna inwestycja, którą trzeba wykonać, aby pogodzić obecne funkcje budynku z bezpieczeństwem jego użytkowników. Niezbędne jest również dostosowanie klatki schodowej do przepisów przeciwpożarowych. Starosta chciałby też, aby obiekt w większym stopniu odpowiadał potrzebom osób niepełnosprawnych ruchowo. Z tego powodu podjęto decyzję o dostosowania budynku do potrzeb osób niepełnosprawnych w zakresie, na jaki pozwalają na to warunki techniczne oraz przepisy chroniące obiekty zabytkowe.

Koszt robót zleconych w 2010 r. i obejmujących tylko jeden fragment budynku (pięć pomieszczeń) zamknął się w kwocie 188 tys. zł. Prace zlecone w 2011 r., które zakończą się wiosną, a obejmujące 37 pomieszczeń, wyniosą 1,061 mln zł. Koszt remontu klatki schodowej zostanie poznany po przeprowadzeniu przetargu, który wyłoni wykonawcę tej inwestycji.