Przejdź do menu głównego Przejdź do menu dodatkowego Przejdź do treści Mapa serwisu

Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Szkolenie z zakresu ratownictwa technicznego - Powiat Wodzisławski

Szkolenie z zakresu ratownictwa technicznego

W dniach od 3 do 8 kwietnia 2024 roku 17 strażaków-ratowników Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu powiatu wodzisławskiego uczestniczyło w szkoleniu z zakresu ratownictwa technicznego, które realizowane było w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Wodzisławiu Śląskim.

W ramach szkolenia, kursanci zdobyli kompleksową wiedzę i praktyczne umiejętności, które znacząco podwyższą ich gotowość do prowadzenia działań ratowniczych. Między innymi nabyli zdolność do analizy konstrukcji pojazdów, rozpoznawania materiałów używanych w pojazdach i ich wpływu na bezpieczeństwo działań, a także obsługi narzędzi hydraulicznych. Nauczyli się również technik wydobywania poszkodowanych z uszkodzonych pojazdów, zapewniania ich bezpieczeństwa podczas akcji ratowniczych oraz efektywnej organizacji działań, zarówno samodzielnie, jak i we współpracy z innymi służbami.

Ponadto, zdobyli wiedzę na temat zagrożeń występujących podczas katastrof drogowych, co jest kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa wszystkim uczestnikom akcji ratowniczej. Te umiejętności są nieocenione i przyczyniają się do zwiększenia bezpieczeństwa lokalnej społeczności.

Egzamin kończący szkolenie odbył się 8 kwietnia 2024 roku. Potwierdził wysoki poziom przyswojonej wiedzy. Wszyscy strażacy zakończyli szkolenie z wynikiem pozytywnym, co świadczy o ich dużym zaangażowaniu w podnoszenie kwalifikacji.

źródło: Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Wodzisławiu Śląskim.