Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Środki z Unii Europejskiej na działalność Biur Porad Prawnych i Obywatelskich na terenie powiatu wodzisławskiego - Powiat Wodzisławski

Towarzystwo Miłośników Rydułtów wspólnie z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Wodzisławiu Śląskim pozyskało z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej środki finansowe na realizację projektu „Świadomy obywatel”, który będzie realizowany w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Celem projektu jest utworzenie na terenie powiatu Biur Porad Prawnych i Obywatelskich (siedziby będą znajdować się w Rydułtowach, Wodzisławiu Śląskim oraz w Gorzycach).

Usługi świadczone bezpłatnie przez BPPO polegać będą na:
– udzielaniu informacji o przysługujących obywatelom uprawnieniach oraz możliwościach uzyskania wsparcia w zakresie np.: rent i emerytur, prawa pracy, ubezpieczeń  społecznych, prawa rodzinnego, świadczeń pomocy społecznej, zagadnień podatkowych, mieszkaniowych, oraz sporządzania wniosków, dokumentów i pism procesowych,
– wskazaniu   obowiązującego   w   danej   sprawie   trybu   postępowania i środków odwoławczych.

Projekt jest skierowany do wszystkich mieszkańców  powiatu wodzisławskiego,
ze szczególnym uwzględnieniem osób niepotrafiących poradzić sobie z załatwieniem prostych spraw urzędowych czy osobistych z uwagi na skomplikowany system prawny oraz niski poziom dochodów.

Otwarcie biur planowane jest jesienią 2010r.