Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Spotkanie z historią. Wokół Wojciecha Korfantego, powstań śląskich i plebiscytu. - Powiat Wodzisławski

Był legendą już za życia. Dziś okazuje się, że wielu z nas nie zna biografii Wojciech Korfantego. Tymczasem jest to najważniejszy przedstawiciela polskiego ruchu narodowego z Górnego Śląska. Podczas najbliższego Spotkania z Historią w Pałacu Dietrichsteinów będzie można poznać najnowsze fakty z życia Korfantego.

Plakat spotkanie z historią maj 2023

Spotkania z Historią odbywają się w wodzisławskim Muzeum raz w miesiącu. Tym razem tematem przewodnim będzie postać Wojciecha Korfantego. Gośćmi specjalnymi będą znani na Górnym Śląsku naukowcy z Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach – dr hab. Grzegorz Bębnik i dr Sebastian Rosenbaum. Naukowcy opowiedzą o losach lidera polskich Górnoślązaków na tle dziejów Górnego Śląska, powstań śląskich i plebiscytu. Zaprezentują również najnowszą biografię Wojciecha Korfantego „Wojciech Korfanty 1873–1939”, której są współautorami.

Goście spotkania specjalizują się w historii najnowszej Górnego Śląska i od kilkunastu lat prowadzą badania historyczne w archiwach krajowych i zagranicznych. Owocem ich pracy są liczne publikacje w postaci artykułów i książek naukowych.

Spotkanie poprowadzi Piotr Hojka z Działu Historii wodzisławskiego Muzeum, autor książki „Wodzisław i ziemia wodzisławska pomiędzy Cesarstwem Niemieckim a II Rzeczpospolitą”, z pewnością więc nie zabraknie również wątków lokalnych oraz ciekawostek.

Muzeum w Wodzisławiu zaprasza na Spotkanie z Historią w sobotę 20 maja o 16.00 w Pałacu Dietrichsteinów (ul. Kubsza 2, Wodzisław Śl.)