Przejdź do menu głównego Przejdź do menu dodatkowego Przejdź do treści Mapa serwisu

Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Setki uczestników Powiatowego Rajdu Rowerowego - Powiat Wodzisławski

Setki uczestników Powiatowego Rajdu Rowerowego

27 sierpnia odbyła się kolejna edycja Powiatowego Rajdu Rowerowego, organizowanego już po raz 23. przez Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim. W 31-kilometrową trasę wyjechało niemal siedmiuset uczestników.

Peleton rowerowy przejeżdża drogą polną

Tegoroczna XXIII edycja Powiatowego Rajdu Rowerowego rozpoczęła się w na terenie MOSIR-u w Wodzisławiu Śląskim. Tutaj uczestników przywitali starosta wodzisławski Leszek Bizoń oraz Paweł Kowol, prezes Sekcji Turystyki Rowerowej „Koło” w Pszowie, który od 19 lat jest jednym z liderów i koordynatorów rajdu. 

Niezwykle się cieszę, że po raz kolejny tak licznie bierzecie Państwo udział w naszym Powiatowym Rajdzie Rowerowym. To, że jest nas tak wielu, jest dowodem na to, że rajd jest niezwykle cenionym i wyczekiwanym wydarzeniem. Gdyby nie pandemia i związane z nią obostrzenia, rajd także miałby swój jubileusz 25-lecia – mówił starosta wodzisławski Leszek Bizoń, nawiązując do 25. rocznicy istnienia powiatu.

Podczas rajdu nie brakowało akcentów, nawiązujących do jubileuszu 25-lecia powiatu. Jednym z nich był pamiątkowy banner upamiętniający poprzednie edycje rajdu wręczony staroście Leszkowi Bizoniowi przez Pawła Kowola.

Frekwencja dopisała

W tegorocznej edycji rajdu udział wzięło 670 osób. Wśród uczestników nie zabrakło dzieci i seniorów. Najmłodszego i najstarszego uczestnika wydarzenia dzieli ponad 90 lat. Tradycyjnie też w XXIII Powiatowym Rajdzie Rowerowym – największym tego typu wydarzeniu sportowym w regionie, wzięły udział całe rodziny, zamieszkujące głównie na terenie powiatu wodzisławskiego. Obecni byli również cykliści z województwa opolskiego, łódzkiego i pomorskiego. To ostatnie reprezentowała grupa cyklistów z partnerskiego Powiatu Tczewskiego.

Z miłości do aktywności

Celem Powiatowego Rajdu Rowerowego jest popularyzacja rekreacji ruchowej oraz promocja aktywnych form spędzania wolnego czasu, propagowanie zdrowego trybu życia, integracja środowiska miłośników turystyki rowerowej, popularyzacja walorów przyrodniczych, krajobrazowych i architektonicznych powiatu wodzisławskiego, a także propagowanie zasad ruchu drogowego wśród dzieci i młodzieży.

Było bezpiecznie

Trasa rajdu prowadziła przez Wodzisław Śląski, Turzę Śląską, Gorzyce, Bełsznicę, Odrę, Buglowiec, Syrynię, Zawadę i Pszów. Uczestnicy pokonali łącznie 31 kilometrów. Na mecie w Pszowie przywitali ich starosta wodzisławski Leszek Bizoń oraz członek zarządu powiatu Krystyna Kuczera. Przejazd przebiegł bezpiecznie. Zadbali o to funkcjonariusze z KPP w Wodzisławiu Śląskim, strażacy z OSP Pszów oraz Sekcja Turystyki Rowerowej „Koło” z Pszowa.

Najpierw rajd, później festyn

Po ponad trzech godzinach jazdy rowerzyści dotarli na pszowski rynek. Tutaj czekał na nich posiłek regeneracyjny oraz szereg atrakcji dla dzieci i dorosłych. Były między innymi konkursy (żółwia jazda czy pompowanie dętki rowerowej na dokładność), koncerty (wystąpili duet Pyjter i Verka, FLAME, Duet Karo), foto budka, dmuchańce i szereg animacji dla dzieci przygotowanych przez MK’smile.

Na pszowskim rynku można było też spotkać policjantów z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach i zobaczyć policyjny motocykl. Ogromną popularnością cieszył się mini serwis rowerowy, gdzie specjaliści ze sklepu rowerowego Super Koło (Powiatowy Lider Przedsiębiorczości 2022) bezpłatnie dopompowywali koła, regulowali hamulce i przerzutki. Specjaliści z firmy Avantibox dzielili się wiedzą oraz dobrymi radami na temat przewozu i montażu rowerów na samochodach. Ponadto rowerzyści mogli za darmo ozdobić swój rower i kask (odblaskami, wstążkami, naklejkami).

Zerknijcie do galerii zdjęć i nie zapomnijcie zapisać się za rok. Już teraz zapraszamy do wzięcia udziału w XXIV Powiatowym Rajdzie Rowerowym!

Więcej zdjęć znajduje się na fanpage Powiatu Wodzisławskiego (otwiera się w nowym oknie).