Przejdź do menu głównego Przejdź do menu dodatkowego Przejdź do treści Mapa serwisu

Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Rydułtowy: Wojna jest Kobietą 2 - premiera drugiej części książki Moniki Fibic - Powiat Wodzisławski

Rydułtowy: Wojna jest Kobietą 2 – premiera drugiej części książki Moniki Fibic

Monika Fibic, autorka książki „WOJNA JEST KOBIETĄ” powraca do Rydułtowskiego Centrum Kultury “Feniks” z premierą drugiej części książki, która jest zbiorem rozmów z czterdziestoma pięcioma kobietami, które przeżyły II wojnę światową. Wprowadziły one autorkę w sam środek wojennej rzeczywistości oraz swojej duszy.

Wojna jest kobietą plakat

„Nie da się tego wszystkiego opowiedzieć. Opowiedzieć to można bajkę. A tu chodzi o odczucia, emocje, jakie wtedy przeżywaliśmy. Nie potrafię oddać tych wszystkich przeżyć wojennych, bo nie da się tego ani opowiedzieć, ani przelać na papier. Chętnie bym tego wszystkiego nie widziała i nie pamiętała. Ale widziałam i wiem jak wygląda wojenna rzeczywistość. C’est la vie! – jak to mówią”. Kilkadziesiąt kobiet i ll Wojna Światowa widziana przez pryzmat ich doświadczeń. Wspomnienia trudne, bolesne i poruszające, ale dające żywe świadectwo tego, jak wyglądała wojenna codzienność, jak wojna wpłynęła na losy kobiet tamtej epoki oraz jaki bagaż musiały udźwignąć. Jak mówi jedna z bohaterek: „Człowiek z natury nie jest zły. Człowiek chce żyć i nie chce zabierać życia drugiemu człowiekowi. To wojna rodzi w ludziach zło. Okoliczności robią z jednego człowieka kata, a z drugiego ofiarę”.

 

Jesteśmy niesieni historią i bezwiednie w nią wplątani – jak mówi autorka – osiem dekad wstecz, w najgorszą z wojen w historii ludzkości zostały wrzucone bohaterki mojej książki, a tryby machiny wojennej roztarły ich marzenia w pył. Opowiadają o historii takiej, jaką była naprawdę. Bez wybielania, bez pomijania i bez wybaczania… Opowiadają o zbrodniach, które nigdy nie zostały potępione i rozliczone. Prawda historyczna nie obroni się sama, jeśli głośno o niej nie powiemy i nie spiszemy; tylko wtedy pamięć o niej będzie żywa.

Premiera odbędzie się 2 lutego 2023 o godzinie 17:00 w Rydułtowskim Centrum Kultury “Feniks”, ul. Strzelców Bytomskich 9a Rydułtowy.

Monika Fibic (ur. 1975) – etnolog z wykształcenia i zamiłowania. W sercu nosi Śląsk z całym jego bogactwem kulturowym, historycznym i obrzędowym. Autorka takich książek jak „O jednej, która nade wszystko kochała Śląsk. Rzecz o Bronisławie Brewińskiej”, „Za starego piyrwyj” czy „Ciernie wojennej zawieruchy”. Szczęśliwa mężatka oraz matka córki i dwóch synów. Mieszka w Pszowie na Górnym Śląsku.

Więcej informacji na stronie rck.rydultowy.pl