Przejdź do menu głównego Przejdź do menu dodatkowego Przejdź do treści Mapa serwisu

Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Rydułtowskie Liceum świętuje 70-lecie szkoły - Powiat Wodzisławski

Rydułtowskie Liceum świętuje 70-lecie szkoły

Wczoraj w Liceum Ogólnokształcącym im. Noblistów Polskich w Rydułtowach odbyły się uroczystości związane z uczczeniem jubileuszu 70-lecia szkoły. Nie zabrakło momentów wzruszeń, wielu wyjątkowych życzeń czy historii i anegdot z życia szkoły.

Społeczność szkolna oraz zaproszeni goście obchody jubileuszu rozpoczęli od udziału w mszy św. w kościele pw. św. Jerzego, którą koncelebrowali m.in. bp Marek Szkudło oraz ks. prof. Jerzy Szymik. Później – już w budynku szkoły – odbyła się okolicznościowa akademia z udziałem m.in. starosty Ireneusza Serwotki, wicestarosty (a zarazem absolwentki liceum) Danuty Maćkowskiej, członków zarządu powiatu Janiny Chlebik-Turek oraz Andrzeja Kani, parlamentarzystów, samorządowców z gmin sąsiadujących z Rydułtowami oraz dyrektorów szkół z terenu powiatu czy byłych nauczycieli i absolwentów placówki.

W trakcie akademii sztandar szkoły został odznaczony „Złotą Odznaką Honorową za Zasługi dla Województwa Śląskiego”, którą wpiął Bronisław Karasek, radny sejmiku województwa śląskiego. Następnie przyszedł czas na spojrzenie historyczne, matematyczne i językowe na 70 lat z życia szkoły. Nauczyciele wspominali początki szkoły, przedstawiali statystyki szkolne oraz opowiadali o podróżach po całym świecie, jakie miały miejscu w ciągu minionych lat. Przyszedł również czas na okolicznościowe przemówienia gości, wśród których nie brakowało sentymentalnych powrotów, opowiadań ze szkolnych sal czy wzruszających historii.

Ten jubileusz to doskonała okazja, by powiedzieć także o infrastrukturze obiektu. Próbujemy nadrobić stracony czas i zmienić infrastrukturę i otoczenie. Mówię oczywiście o boisku, ale także sanitariatach. Na ten rok mamy kolejne zaplanowane działania dla szkoły – przygotowujemy tor przeszkód, bo szczególnie dobrze przyjęła się tu klasa mundurowa. Cieszymy się, że jest taka szkoła, takie miejsce  – bo Rydułtowy na to zasługują. Dziękuję w imieniu rady i zarządu powiatu za te 70. lat i prosimy o więcej – mówił starosta Ireneusz Serwotka. Na tym nie skończył jednak swojego przemówienia. – Widzę, że goście przynieśli prezenty. My jako powiat też coś mamy – zapowiadał starosta. Dzięki pomocy wicestarosty Danuty Maćkowskiej, został odsłonięty czek najpierw na 70 zł na 70-lecie. – To już kwota, którą można dobrze spożytkować – żartował Ireneusz Serwotka. Ostatecznie na czeku pojawiały się kolejne zera, aż do kwoty 70 tys. zł, która  w budżecie powiatu zostały zabezpieczona na potrzeby szkoły.

Swoje wciąż żywe wspomnienia związane ze szkołą ma również absolwentka placówki, Danuta Maćkowska. – Wspomnienia są jak perły – mają w sobie coś z klejnotów i coś z łez, a początkiem każdej nauki jest osobiste doświadczenie. 70 lat istnienia placówki odzwierciedla prawdę o miejscu, w którym odkrywaliśmy i rozwijaliśmy nasze talenty, uczyliśmy się określania celu i konsekwencji w dążeniu do niego, poznawaliśmy tajemnice nauki i wspaniałych ludzi. Szkoła nigdy nie była i nie jest jedynie instytucją, ale rodziną stworzoną przez pokolenia uczniów i ich rodziców oraz nauczycieli, którzy oddali Liceum Ogólnokształcącemu na „Skalnej „swoje umiejętności, entuzjazm i serce”. Jako absolwentka tej szkoły, do wspomnień z jej murów, do jej gwaru i życia, twarzy kolegów i nauczycieli, do jej ławek i tablic przez ostatnie 36 lat powracałam z wielkim entuzjazmem. Ze łzą w oku wspominam wspaniałych moich Profesorów, którym z całego serca dziękuję za przekazany mi dar nauki, wiedzy – mówiła wicestarosta. Na zakończenie uroczystości uczniowie przygotowali spektakl związany z jubileuszami 100-lecia odzyskania niepodległości i 70-lecia szkoły oraz pokaz klas mundurowych.

Szkoła w swojej 70-letniej historii wykształciła wielu wybitnych absolwentów, wśród których był m.in. światowej sławy kompozytor, twórca punktualizmu Henryk Mikołaj Górecki. Jako jedno z dwóch liceów ogólnokształcących działających od lat pięćdziesiątych na ziemi wodzisławskiej szkoła wykształciła i wychowała ponad 7 tys. absolwentów. Byli wśród nich liczni olimpijczycy, zwycięzcy zawodów sportowych  i artystycznych. Do znanych postaci wywodzących się ze Skalnej (obecnie potoczna nazwa szkoły) należą: m.in. ks. prof. Jerzy Szymik – teolog, poeta, członek Międzynarodowej Komisji Teologicznej, prof. Jerzy Dudek – matematyk, twórca „Wrocławskiego Salonu Matematycznego” czy Jerzy Nowak dyrektor programowy Telewizji Polskiej. Wychowankami szkoły są również samorządowcy: obecni burmistrzowie Rydułtów i Radlina oraz wicestarosta wodzisławski . Szkoła zawsze mogła poszczycić się satysfakcjonującymi wynikami matur oraz współdziałaniem z uczelniami, środowiskiem lokalnym, a także realizacją wielu projektów międzynarodowych.

Jedną z rozpoznawalnych w skali regionu szkolnych inicjatyw jest Festiwal Piosenki „Niezapominajka” poświęcony twórczości artystów, których nie ma już wśród nas. Kolejna, jubileuszowa bo dziesiąta edycja imprezy miała miejsce w miniony piątek w Rydułtowskim Centrum Kultury i była – podobnie jak sobotnie spotkanie absolwentów i byłych pracowników szkoły – jedną z imprez towarzyszących rocznicy działalności placówki.