Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski 16 dni przeciw przemocy - Powiat Wodzisławski

16 dni przeciw przemocy

Z końcem listopada rusza w powiecie wodzisławskim kampania Białej Wstążki, mająca na celu zwrócenie uwagi na problem przemocy. Do połowy grudnia zaplanowano wiele inicjatyw, które zakończy wspólny przemarsz "PO MOC" ulicami Wodzisławia Śl. Już dziś zachęcamy mieszkańców do włączenia się w akcję.

Jednym z działań w ramach kampanii jest uruchomienie dodatkowego punktu konsultacyjnego w Powiatowym Specjalistycznym Ośrodku Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie z siedzibą w Wodzisławiu Śl. przy ul. Wałowej 30. Od 27 listopada będzie można skorzystać m.in. z dodatkowych dyżurów pedagogów, psychologów, policjantów i pracowników socjalnych.

W ramach Klubu dyskusyjnego „Oko w oko” podopieczni Powiatowego Domu Dziecka w Gorzyczkach oraz Powiatowej Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej w Wodzisławiu Śl. spotkają się z psychologiem, który na co dzień pracuje w ZK w Jastrzębiu-Zdroju. Wcześniej młodzież oraz pracownicy placówek i Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie uczestniczyli w lekcjach samoobrony, które poprowadzili wodzisławscy policjanci. Kadra ośrodków wspólnie z młodzieżą wzięła ponadto udział w zajęciach z zakresu profilaktyki antynarkotykowej, podczas których mieli okazję zapoznać się m.in. z najnowszymi metodami wykrywania substancji psychoaktywnych.

W ramach kampanii zorganizowane zostaną też rozgrywki sportowe. Czwartego grudnia, w sali gimnastycznej SP nr 1 w Wodzisławiu Śl., pomiędzy drużyną złożoną z wychowanków obu placówek opiekuńczych a funkcjonariuszami wodzisławskiej komendy policji zostanie rozegrany mecz piłkarskich. Ma to być potwierdzenie, że sport można uprawiać bez agresji i niezdrowej rywalizacji.

Symboliczne uroczyste zakończenie „Białej Wstążki” w powiecie wodzisławskim nastąpi w auli SP nr 1, gdzie odbędzie się konferencja. Wcześniej odbędzie się marsz „PO MOC”, który wyruszy z parkingu sprzed budynku Starostwa Powiatowego w Wodzisławiu Śl. Podczas przemarszu organizatorzy będą wręczać kobietom kwiaty na znak sprzeciwu wobec przemocy, szczególnie przemocy stosowanej wobec kobiet.

Biała wstążka, symbolizująca sprzeciw wobec przemocy zostanie wpięta w klapy ubrań każdego, kto w tym dniu będzie się solidaryzował z tą ideą.