Przejdź do menu głównego Przejdź do menu dodatkowego Przejdź do treści Mapa serwisu

Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Powiat pozyskał pieniądze na remont wiaduktu w Bluszczowie - Powiat Wodzisławski

Powiat pozyskał pieniądze na remont wiaduktu w Bluszczowie

Powiat Wodzisławski pozyskał ponad 700 tys. zł z budżetu państwa na przebudowę wiaduktu w ciągu drogi powiatowej 5055S (ul. Dworcowa/Kamieńska) w Bluszczowie.

Wiadukt w Bluszczowie, widok z Google Maps, źródło: www.google.pl/maps

Powiatowy Zarząd Dróg w Wodzisławiu Śl. administruje kilkunastoma obiektami mostowymi w ciągu dróg powiatowych. Wszystkie są po ocenie rzeczoznawcy, ustalającej ich stan techniczny i przydatność do eksploatacji. Każdego roku władze powiatu realizują inwestycje związane z modernizacją tych obiektów, zaczynając od tych w najgorszym stanie.

Wiadukt w Bluszczowie, znajdujący się w ciągu ul. Dworcowej/Kamieńskiej nad nieczynną linią kolejową 176 z Olzy do Raciborza-Markowic, po ostatnim przeglądzie otrzymał ocenę niedostateczną. Ograniczony jest na nim tonaż pojazdów oraz wysokość dopuszczalna pojazdów. Wykonanie jego remontu jest więc niezbędne, aby mógł on dalej służyć mieszkańcom. Ze względu na wysokie koszty tego rodzaju przedsięwzięć (szacunkowy koszt inwestycji wynosi ok. 1,5 mln zł) w lutym br. Zarząd Powiatu skierował do Ministerstwa Infrastruktury wniosek o dofinansowanie przebudowy obiektu mostowego w Bluszczowie. W poniedziałek okazało się, że Ministerstwo przyznało na to zadanie Powiatowi 714 200 zł z rezerwy subwencji ogólnej. To niemal połowa szacunkowego kosztu inwestycji. Reszta zostanie sfinansowana z budżetu Powiatu.

– Modernizacja tego obiektu z pewnością podniesie komfort użytkowania drogi. Zwiększy się przepustowość samego mostu, ale przede wszystkim poprawi bezpieczeństwo zarówno kierowców, jak i pieszych – mówi starosta Leszek Bizoń.

Most zostanie nie tylko wyremontowany, ale też poszerzony o dodatkowy pas ruchu i chodnik dla pieszych, których obecnie nie ma. PZD planuje inwestycję zrealizować jeszcze w tym roku. Obecnie przygotowywany jest przetarg. Już dziś jednak wiemy, że z powodu zakresu i rodzaju planowanych prac w czasie remontu obiekt będzie zamknięty dla ruchu.

Foto: Google Maps, dostęp: 27.5.2021 r.