Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski POKAZali się z najlepszej strony - Powiat Wodzisławski

POKAZali się z najlepszej strony

Dziś w Zespole Szkół Licealnych i Technicznych w Rydułtowach miała miejsce konferencja "Rzemiosło-wartość intelektualna w ludzkich dłoniach". W konferencji wzięli udział znamienici prelegenci, a jej zwieńczeniem był pokaz mody przygotowany m.in. przez uczniów kształcących się na kierunku technik stylista.

Modelka z kokami na głowie, ubrana w kolorową sukienkę z półgolfem, na boku zielony szal.

W pokazie wzięło udział 32 uczniów rydułtowskiej szkoły. Znaczną część z nich stanowiły uczennice klasy o profilu: technik stylista. Hasłem przewodnim wydarzenia były „Świąteczne inspiracje”, stąd też na wybiegu znalazło się sporo świątecznych inspiracji. Pokaz przygotowali zarówno uczniowie technikum jak i liceum ogólnokształcącego pod bacznym okiem opiekunów: Zofii Twardzik-Pomiotło, Joanny Kowalskiej i Jolanty Bartnik-Mazur.

Będzie i glamour i na co dzień, ale będą też bardzo eleganckie suknie wieczorowe. Stroje zostały wypożyczone od lokalnych przedsiębiorców, część z nich powstała z naszych szkolnych i prywatnych zasobów. Technicy styliści brali udział w doborze stylizacji, sami też występują w pokazie. Dla nich to pierwsze tego typu przedsięwzięcie, to ich pierwsze spotkanie z pokazem i tym wszystkim, co się z nim wiąże. Przede wszystkim to dla nich świetna nauka-mówiła Joanna Kowalska, pedagog, nauczyciel w Zespole Szkół Licealnych i Technicznych w Rydułtowach.

Młodzież po wielu tygodniach przygotowań ze swoim pokazem zaprezentowała się przed słuchaczami konferencji pod hasłem „Rzemiosło – wartość intelektualna w ludzkich dłoniach„, która poprzedziła pokaz mody i zarazem była podsumowaniem Roku Rzemiosła w powiecie wodzisławskim.

O rzemiośle mówili fachowcy

Do udziału w konferencji zaproszono znamienitych prelegentów. Jako pierwszy zaprezentował się prof. Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, dr inż. Tomasz Zieliński, który odpowiadał na pytanie: czy nauka się opłaca. Klaudia Stano, menadżerka projektu Mapa Karier mówiła o synergii działań dla skutecznego doradztwa zawodowego. Swój wykład pt: „Myślenie dłonią w dobie sztucznej inteligencji, czyli jak powinno zmienić się rzemiosło, by przekonać do fachu w ręku młodego człowieka?” wygłosił także prof. dr hab. Jan Klimek, Prezes Zarządu Izby Rzemieślniczej oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Katowicach, pracownik naukowy Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

Oprócz troski o kształcenie ogólnokształcące, już lata temu ogromną wagę zaczęliśmy w powiecie wodzisławskim przywiązywać do kształcenia branżowego. Temu zagadnieniu poświęciliśmy szereg spotkań, inicjatyw. Mówiąc o tym, jak ważne jest szkolnictwo zawodowe, powiem tylko, że m.in. znacznie poszerzyliśmy bazę zawodową dla kształcenia naszych uczniów. Już w 2018 roku Powiat zakończył realizację unijnego projektu, dzięki któremu za kwotę ponad 3 mln zł doposażyliśmy wszystkie pracownie w naszych szkołach. W sumie, dzięki projektowi i unijnej dotacji sięgającej 6 mln zł o najnowocześniejsze sprzęty wzbogaciły się pracownie w sześciu powiatowych szkołach. Dzięki temu możemy wykształcić młodych fachowców – mówiła Kornelia Newy, członkini zarządu odpowiedzialna za powiatową oświatę.

Technicy styliści zdali egzamin

Dla szkoły w Rydułtowach, która była gospodarzem dzisiejszej konferencji, jest to wyjątkowy rok. Placówka nie dość, że przekształciła się z Liceum Ogólnokształcącego w Zespół Szkół Licealnych i Technicznych, to na dodatek po raz pierwszy zagościło w jej murach rzemiosło. Od września na kierunku technik stylista szkolą się m.in. przyszli projektanci mody, styliści, organizatorzy pokazów mody, konstruktorzy odzieży, dziennikarze modowi czy fotografowie mody i kostiumografowie. Dzisiaj uczniowie, organizując pokaz mody własnego autorstwa, zdali egzamin, a wielotygodniowe przygotowania do wydarzenia były najlepszą formą zdobywania zawodowej praktyki. Swój udział w pokazie mody mieli także uczniowie Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Pszowie – uczniowie, na co dzień kształcący się na kierunku fryzjerskim, zadbali o fryzury modeli i modelek biorących udział w pokazie.

Wydarzenie zorganizowali wspólnie Zespół Szkół Licealnych i Technicznych w Rydułtowach, Cech Rzemieślników i Innych Przedsiębiorców w Wodzisławiu Śląskim oraz Powiatowy Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Wodzisławiu Śląskim.

Więcej zdjęć znajduje się na fanpage Powiatu na FB.