Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Plenerowe studio Radio 90 z Powiatowym Rajdem Rowerowym - Powiat Wodzisławski

Plenerowe studio Radio 90 z Powiatowym Rajdem Rowerowym

Dzisiaj przed Starostwem Powiatowym w Wodzisławiu Śl., mimo niepogody, przystanęło plenerowe studio Radio 90. Wspólnie z rozgłośnią zachęcaliśmy mieszkańców naszego powiatu do aktywności na dwóch kółkach. Okazją był organizowany w niedzielę XXI Powiatowy Rajd Rowerowy.

plenerowe studio radio 90

O tym, że rower jest świetnym środkiem rekreacji przekonywali starosta Leszek Bizoń i szef Koła Turystyki Rowerowej w Pszowie, od lat zaangażowany w organizację Powiatowego Rajdu Rowerowego Paweł Kowol. Starosta mówił m.in. o sukcesywnie rozwijanej infrastrukturze ścieżek rowerowych przy powiatowych i gminnych drogach.

Jak przygotować rower do jazdy, by była bezpieczna, rad udzielał Krzysztof Pawełek, odpowiedzialny m.in. za zabezpieczenie techniczne Powiatowego Rajdu Rowerowego. Z kolei jak zadbać o odpowiednie przygotowanie kondycyjne opowiadał Sławomir Szurek, trener personalny i triathlonista z Rydułtów.

O tym, że rower może być fantastycznym środkiem komunikacji w zatłoczonych miastach przekonywał Michał Lorek, sekretarz powiatu, który do pracy w wodzisławskim starostwie bardzo często przyjeżdża właśnie na dwóch kółkach. Użytkowników rowerów w życiu codziennym, a także miłośników turystyki rowerowej przez „duże T” w starostwie pracuje z resztą więcej. Jedną z takich osób jest Paweł Iżyk z Wydziału Komunikacji i Transportu, który rocznie pokonuje na dwóch kółkach kilka-kilkanaście tysięcy kilometrów, zwiedzając urokliwe zakątki Europy.

Na kwestie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, ale nie tylko zwracał ponadto uwagę Grzegorz Szolc z Komendy Powiatowej Policji w Wodzisławiu Śl. Policja wykorzystała też spotkania z wodzisławianami napotkanymi przed starostwem w celu promocji innych działań poprawiających bezpieczeństwo, jak na przykład bezpieczny senior. Była też okazja, by przy pomocy alkogogli oraz narkogogli na własnej skórze przekonać się, jak zachowuje się człowiek po spożyciu lub zażyciu substancji psychoaktywnych.

W plenerowym studio można było otrzymać mapę tras rowerowych w powiecie i całym subregionie, poczęstować się okolicznościowymi krówkami czy też zabrać ze sobą różnorakie gadżety promocyjne, jak elementy odblaskowe, kubki fitness i inne.

Całość rozmów nagranych w studio na żywo można w piątek od 12:00 do 17:00 usłyszeć na antenie Radio 90, a wkrótce – również na portalu internetowym rozgłośni www.radio90.pl

XXI Powiatowy Rajd Rowerowy z Wodzisławia Śl. do Rydułtów wyruszy już w niedzielę, 1 września, o godz. 11:00 ze stadionu „Aleja” w Wodzisławiu Śl. (MOSiR Centrum Wodzisław Śl.). W dotychczasowych dwudziestu rajdach wzięło udział 5520 uczestników, którzy wspólnie przejechali 732,2 km. Najdłuższa z dotychczasowych tras rajdu liczyła 100 km. Mety Powiatowego Rajdu Rowerowego zlokalizowane były już we wszystkich gminach powiatu, dzięki czemu uczestnicy rajdu odwiedzili już wszystkie miasta i gminy powiatu.