POWIAT WODZISŁAWSKI oficjalny serwis internetowy

 
Strona startowa Aktualności i wydarzenia

Chodź z nami! Zapraszamy na nordic-walking z punktami historycznymi

Powiat Wodzisławski od 16 do 22 września bierze udział w Europejskim Tygodniu Zrównoważonego Transportu. Cały tydzień kampanii przewidziany jest na działania związane z promowaniem zrównoważonego transportu. Jednym z takich działań będzie marsz nordic walking trasą historycznych miejsc Wodzisławia Śląskiego, który zaplanowano na 21 września.

O akcji:

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu to inicjatywa Komisji Europejskiej – Dyrekcji Generalnej ds. Mobilności i Transportu. Akcja trwa od 16 do 22 września każdego roku. Ma na celu promowanie zrównoważonego transportu w miastach i gminach oraz zmianę zachowań mieszkańców. W 2019 roku hasłem przewodnim jest Bezpieczny ruch pieszy i rowerowy, a slogan brzmi Chodź z nami! Powiat Wodzisławski włącza się do kampanii po raz pierwszy.

Co planujemy?

Zaczynając od naszych najmłodszych mieszkańców, wspólnie z Powiatowym Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli, zachęcamy do udziału w konkursach plastycznych oraz multimedialnych w następujących kategoriach:

 • Konkurs plastyczny dla uczniów szkół podstawowych pn. „Pojazdy przyszłości”
 • Konkurs fotograficzny dla uczniów szkół ponadpodstawowych pn. „Chodź z nami! -moja ścieżka do szkoły i pracy”
 • Konkurs multimedialny dla uczniów szkół ponadpodstawowych pn. „Chodź z nami – świat jest piękny”

Przygotowaliśmy również konkurs dla nauczycieli szkół ponadpodstawowych na scenariusz lekcji na temat zrównoważonego transportu. Rozstrzygnięcie wszystkich konkursów odbędzie się 20 września – wtedy też zostaną wręczone nagrody dla laureatów.

Jak będą wyglądać poszczególne dni kampanii: 

 • 16 wrzesień

Uroczyste podpisanie Karty Uczestnika Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu przez Starostę Wodzisławskiego. Planujemy promować zrównoważony transport wspólnie z PKS Racibórz, dlatego pierwszego dnia akcji w godzinach 9:45-13:45 zapraszamy do Galerii Karuzela w Wodzisławiu Śląskim.  Tam będą czekać na Państwa nasi wolontariusze wraz z przedstawicielami powiatu, którzy będą zachęcać do udziału w kampanii poprzez rozdawanie ulotek, a także opasek, uprawniających do darmowych przejazdów komunikacją powiatową w terminie 16-22 września. Nie zwlekajcie, bo ilość opasek jest ograniczona! Do rozdysponowania mamy 300 sztuk.

 • 19 wrzesień

XXVII Rajd Monte Ekonom – czyli tradycja uczniów wodzisławskiego „Ekonomika”, która idealnie wpisuje się w ideę kampanii. W ten sposób promujemy komunikację zbiorową oraz chodzenie pieszo. Tegoroczna edycja odbędzie się wyjątkowo – lokalnie, jednak z wykorzystaniem naszych okolicznych „dóbr” – uczniowie klas pierwszych wraz z opiekunami przejadą pociągiem trasę Wodzisław Śląski – Bełsznica. Dalej będą już podążać pieszo. Po drodze czekają na nich konkurencje sportowe, które zostaną podsumowane na mecie, czyli Ośrodku Wypoczynkowym OLZA.

 • 20 wrzesień

 „Chodź z nami na piknik!” – event dla młodzieży klas III i IV powiatowych szkół

Wydarzenie odbędzie się na terenie Powiatowego Młodzieżowego Ośrodka Sportu przy Zespole Szkół Technicznych w Wodzisławiu Śląskim. W programie przewidujemy wiele atrakcji, m.in.:

 • Prelekcje (bezpieczny ruch pieszy i rowerowy, zrównoważony transport, pierwsza pomoc, pojazdy elektryczne)
 • Występy artystyczne naszych uczniów
 • Podsumowanie konkursów
 • Pokazy strażackie – cięcie samochodu
 • Plenerowy serwis rowerowy – porady na temat samodzielnego serwisowania rowerów
 • Tworzenie rowerowej biżuterii, czyli ozdabiamy swoje rowery
 • Rowerowy tor przeszkód
 • Drugie życie rowerów – odnawiamy „stare” rowery, które zostaną przekazane na rzecz ubogich rodzin lub do Domu Dziecka.

Oprócz tego, będą nas wspierać różne firmy, związane z branżą zrównoważonego transportu i nie tylko. Zaprosiliśmy do współpracy m.in. Koleje Śląskie, lokalne firmy rowerowe, policję, straż, służby ratownicze i in.

 • 21 wrzesień

Marsz Nordic Walking trasą historycznych miejsc Wodzisławia Śląskiego Poznajemy miasto przez historię. Marsz poprowadzi Klub Sportowy „Forma Wodzisław Śląski” Do udziału zapraszamy wszystkich chętnych. Zgłoszenia przyjmowane są pod numerem telefonu: 32 45 39 960

Platforma czasnazdrowe.pl zaprasza na poczęstunek inspirujący do dbania o swoje zdrowie przez pyszne jedzenie i nie tylko. Więcej informacji na stronie czasnazdrowe.pl i na stoisku podczas historycznego marszu nordic – walking 21 września, koło amfiteatru na 3 Wzgórzach.

 • 22 wrzesień

Dzień bez samochodu – ograniczamy jazdę samochodem. Symbolicznie zamykamy jedną z ulic Wodzisławia Śląskiego (ul.Wałowa/Sądowa)

Rajd rowerowy dla pracowników samorządowych – grupy pracowników urzędów miast i gmin z terenu całego powiatu wodzisławskiego  wyjadą ze swoich miejscowości, udając się najpierw do centrum Wodzisławia Śl., a następnie na Rodzinny Park Rozrywki „Trzy Wzgórza”.