Przejdź do menu głównego Przejdź do menu dodatkowego Przejdź do treści Mapa serwisu

Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Pasja, profesja, powołanie..., czyli Ogólnopolski Tydzień Kariery w powiatowych szkołach - Powiat Wodzisławski

Pasja, profesja, powołanie…, czyli Ogólnopolski Tydzień Kariery w powiatowych szkołach

Tydzień Kariery to wydarzenie o zasięgu ogólnokrajowym, mające na celu wspieranie młodzieży w planowaniu kariery zawodowej. Wzięły w nim udział również szkoły Powiatu Wodzisławskiego. W tym roku od 21 do 24 października wiele się w nich działo.

Ogólnopolski Tydzień Kariery w powiatowych szkołach

Na początku tygodnia maturzyści I Liceum Ogólnokształcącego im. 14 Pułku Powstańców Śl. w Wodzisławiu Śl., podczas zajęć prowadzonych przez doradców zawodowych z Powiatowego Urzędu Pracy w Wodzisławiu Śląskim, uczyli się planowania i zarządzania swoją karierą zawodową. Uczestniczyli również  w spotkaniu z przedstawicielką Międzynarodowej Organizacji Edukacyjnej Kastu z Katowic, która wspiera uczniów w planowaniu i podejmowaniu studiów za granicą. Podczas zajęć maturzyści mogli dowiedzieć się, jak wiele możliwości daje studiowanie np. w Anglii, Danii, Holandii, a nawet w Chinach.

Przez cały tydzień I LO gościło również uczniów klas VII i VIII ze szkół podstawowych. „Jedynkę” odwiedziło w sumie ok. 120 uczniów wodzisławskich szkół:  SP nr 21, SP nr 10, ZSP nr 3, SP nr 8, a także z Łazisk,  Skrbeńska, Krostoszowic i Radlina. Uczestniczyli oni w warsztatach prowadzonych przez nauczycieli oraz uczniów I LO. Wśród nich był Dawid Baluch, stypendysta dwóch prestiżowych amerykańskich uczelni: Uniwersytetu Standforda oraz Uniwersytetu w Yale.

Dużą popularnością cieszyły się warsztaty językowe „Kariera języków – języki w karierze” oraz „Języki obce – paszport do kariery”. Jak co roku, nie zabrakło uczniów zafascynowanych biologią i chemią, być może przyszłych lekarzy, którzy uczestniczyli w warsztatach „Złudzenia optyczne – czyli co widzi okulista”, a także w krótkim kursie z anatomii i zajęciach laboratoryjnych z chemii. Dla pasjonatów matematyki i informatyki również przygotowano ciekawe propozycje: warsztaty informatyczne „Play Kahoot” oraz zajęcia „Zasada szufladkowa Dirichleta, czyli co wspólnego ma matematyka z… włosami?”. Uczniowie, którzy nie mają jeszcze sprecyzowanej wizji swojej przyszłości zawodowej, uczestniczyli w warsztatach prowadzonych przez doradcę zawodowego pod hasłem „Jaki kierunek wybrać? – Drogowskazy kariery”. Natomiast uczestnicy warsztatów prowadzonych przez szkolnego psychologa uczyli się, jak być kreatywnym na co dzień.

Sporo wydarzeń miało też miejsce w Powiatowym Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Wodzisławiu Śl. Uczniowie klas pierwszych wzięli udział w konkursie „Start do kariery” w ramach, którego zmagali się z pytaniami dotyczącymi poruszania się na rynku pracy. Bezkonkurencyjni okazali się uczniowie 1MH4.

Warsztaty kreatywnego pisania dokumentów aplikacyjnych przeznaczone były  dla uczniów klas drugich. Poprowadziła je Katarzyna Ziółek-Jura z Górnośląskiej Wyższej Szkoły Handlowej w Katowicach. Z kolei wykłady i warsztaty z przedstawicielem PUP Wodzisław adresowano do młodzieży klas drugich i trzecich. Zajęcia poświęcono m.in. kwestionariuszom osobowym, kwestionariuszom kompetencji zawodowych oraz finansowaniu działalności gospodarczej.

Spotkanie z przedstawicielem Komendy Powiatowej Policji w Wodzisławiu Śląskim w ramach wydarzenia „Kariera w mundurze” to natomiast przedsięwzięcie dla uczniów klasy czwartej, podczas którego poznawali oni wymagania rekrutacyjne przy przyjęciu do służby. Warto zwrócić uwagę na fakt, że  zawody, w których kształci PCZKiU są bardzo przydatne w służbie w policji. Najstarsze roczniki szkolne miały ponadto okazję wziąć udział w warsztatach, podczas których przedstawiciel jednej z firm patronackich przeprowadzał symulacje rozmów kwalifikacyjnych.

Słuchacze Liceum Ogólnokształcącego dla Dorosłych i Szkoły Policealnej mieli natomiast okazję spotkać się z  Moniką Hajdziony (kosmetyczka roku 2017), która mówiła na temat pasji rozwijania firmy, spełniania swoich marzeń oraz  trudności i radości podczas prowadzenia firmy.

Mury PCKZiU odwiedzili również uczniowie lokalnych szkół podstawowych. Przygotowano dla nich liczne warsztaty, jak np. „Eksperymentować każdy może, czyli proste, ale ciekawe doświadczenia chemiczne”, „Brrrr….zimno! Doświadczenia z suchym lodem i ciekłym azotem”, „Kącik młodego mechatronika”, „Co tu tak brzęczy czyli jak działa lodówka”. Dzięki nim najmłodsi uczniowie zapoznali się z nowoczesnymi specjalistycznymi pracowniami zawodowymi oraz poznali specyfikę zawodów, w których kształci PCKZiU.