Przejdź do menu głównego Przejdź do menu dodatkowego Przejdź do treści Mapa serwisu

Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Odyseja Kosmiczna Liceum "Tischnera": Dialog z NASA - Powiat Wodzisławski

Odyseja Kosmiczna Liceum „Tischnera”: Dialog z NASA

11 kwietnia, w Pałacu Dietrichsteinów w Wodzisławiu Śląskim, odbyło się spotkanie młodzieży II Liceum Ogólnokształcącego im. prof. J. Tischnera z przedstawicielami NASA, którzy podzieli się cennymi spostrzeżeniami na temat swojej pionierskiej pracy.

Celem naszego spotkania było inspirowanie i edukacja naszych uczniów na temat cudów eksploracji kosmosu oraz niezwykłych osiągnięć NASA – mówi Wojciech Komorek, dyrektor Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Wodzisławiu Śl.

W trakcie spotkania wystąpili przedstawiciele NASA,  Andrew Z. Dowen, uznany autorytet w dziedzinie wielomisyjnych operacji lotów kosmicznych i rozwoju systemów naziemnych. Podczas swojej długiej kariery w NASA zajmował szereg stanowisk wysokiego szczebla, m. in. jako menager programu Multimission Ground Systems and Services (MGSS), który poszukuje pomysłów na opracowanie i ulepszenie systemu AMMOS – systemu, który był wykorzystywany w ponad 50 misjach, w tym badaniu planet, kosmosu, w heliofizyce i astrofizyce. Ponadto, Andrew jest ekspertem w nawiązywaniu międzyorganizacyjnych partnerstw, w tym w ramach Jet Propulsion Laboratory (Laboratorium Napędu Odrzutowego, JPL – jedno z centrów badawczych NASA) i zewnętrznie z innymi ośrodkami NASA, LMA, LASP, Berkley, University of Michigan, SwRI, międzynarodowymi agencjami kosmicznymi i różnymi społecznościami naukowymi.

Prezentację on-line przedstawił natomiast William P. Knopf, który zajmuje stanowisko Senior Program Executive w siedzibie głównej NASA. Obecnie jest odpowiedzialny za programy/projekty: AMMOS, Janus, Lunar Trailblazer, the Lead PE for Mission Operations, the Planetary Defense Emergency Response Officer and the Planetary Science Division (PSD) Liaison to Spacecraft Communications and Navigation (SCaN) Division in the Human Exploration and Operations Mission Directorate (HEOMD) for the Deep Space Network (DSN).

Z kolei Costin Radulescu jest twórcą procesora telemetrycznego czasu rzeczywistego Galileo. Przez lata pracy w NASA był odpowiedzialny za rozwój, ewolucję i zastosowania produktów i usług Multi-Mission Ground System and Services, Deep Space Network i Planetary Data System z wdrożeniami obejmującymi misje planetarne, Ziemię i Międzynarodową Stację Kosmiczną. Obecnie zajmuje stanowisko Deputy Program Menager w programie NASA Multi-Mission Ground System and Services, który oferuje produkty i usługi dla misji kosmicznych.

Na zakończenie spotkania, które w całości przebiegało w języku angielskim, uczniowie mieli okazję uczestniczyć w sesji Q&A, podczas której zadawali pytania ekspertom z NASA.