Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Nowy sprzęt sprawdzony w akcji - Powiat Wodzisławski

Nowy sprzęt sprawdzony w akcji

Na razie tylko podczas ćwiczeń, lecz nowoczesne aparaty oddechowe, które w ostatnim czasie Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śl. udostępniło strażakom, spełniły swoją funkcję. Przez trzy dni strażacy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej KP PSP w Wodzisławiu Śl. prowadzili w Gorzyczkach ćwiczenia akcji ratunkowej w warunkach pożaru.

Strażacy w pełnym umundurowaniu podczas akcji w pomieszczeniu

Podczas akcji wykorzystano m.in. osiem nowoczesnych aparatów oddechowych wyposażonych w moduły do komunikacji kupionych za 84 tys. zł przez wodzisławskie starostwo. Sprzęt zdał egzamin, podobnie jak strażacy.

Ćwiczymy prowadzenie działań ratowniczo-gaśniczych podczas pożaru w budynkach mieszkalnych. Nasi strażacy testują nowe aparaty. Pierwsze wnioski są takie, że potwierdza się to, co wiedzieliśmy już wcześniej, że warto inwestować w taki sprzęt, bo ta łączność [między strażakami] jest o wiele lepsza. Różnią się one od tych, które dotąd użytkowaliśmy tym, że mają zintegrowaną łączność. Do tej pory tego nie mieliśmy. Radziliśmy sobie przy pomocy radia. W tej chwili jest to zintegrowane i to bardzo ułatwia prowadzenie akcji. nasza działania są bardziej efektywne. Ta komunikacja między strażakiem, pracującym w strefie zadymienia a dowódcą, będącym na zewnątrz, jest mniej problemowa – mówi szef JRG w Wodzisławiu Śl. Jacek Filas.

Nowoczesne aparaty oddechowe zapewniają bezpieczeństwo i funkcjonalność dla strażaków podczas akcji ratowniczo-gaśniczych. Zakupiony przez Starostwo Powiatowe sprzęt posłuży do zabezpieczenia strażaków pracujących w strefach niebezpiecznych, w których występują zadymienie bądź toksyczne substancje chemiczne.

Wideorelacja z ćwiczeń dostępna jest m.in. w materiale filmowym Telewizji Regionalnej TVT – Zobacz materiał (link)

Foto dzięki uprzejmości KP PSP w Wodzisławiu Śl.