Przejdź do menu głównego Przejdź do menu dodatkowego Przejdź do treści Mapa serwisu

Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Nowy autobus w Wodzisławskiej Komunikacji Powiatowej - Powiat Wodzisławski

Nowy autobus w Wodzisławskiej Komunikacji Powiatowej

Dzisiaj do taboru Wodzisławskiej Komunikacji Powiatowej oficjalnie włączony został kolejny nowoczesny autobus. To Iveco Crossway LowEntry wart 1,2 mln zł. To jednak dopiero początek wzmacniania zasobów powiatowej komunikacji. Już wkrótce na drogi powiatu mają wyjechać kolejne 4 nowe autobusy: 2 o napędzie elektrycznym i 2 hybrydowe, a w perspektywie są kolejne.

Trzech mężczyzn stojących przed autobusem

W minionym roku Wodzisławska Komunikacji Powiatowa przewiozła blisko milion pasażerów, pokonując ok. 1,5 mln kilometrów. To dużo, zważywszy że powiatowe przewozy co do zasady funkcjonują jedynie w południowych gminach powiatu, łącząc je m.in. z Wodzisławiem Śl., Raciborzem i Jastrzębiem-Zdrojem. Powiat Wodzisławski jest też jednym z liderów sięgania po środki z Funduszu Przewozów Autobusowych, dzięki czemu od 5 lat ceny biletów w powiatowych autobusach nie uległy zmianie, a sieć połączeń jest regularnie dostosowywana do potrzeb pasażerów.

Wodzisławską Komunikację Powiatową obsługuje ponad 20 autobusów. W ciągu minionych 5 lat wymieniono 14 z nich. Dzięki temu tabor WKP jest jednym z najnowocześniejszych w Polsce. Między innymi za takie działania starosta wodzisławski Leszek Bizoń oraz naczelnik Wydziału Komunikacji i Transportu Arkadiusz Łuszczak podczas ubiegłotygodniowego Forum Transportu zostali uhonorowani medalami „Zasłużony dla Transportu RP”.

Iveco, który dzisiaj wyjechał na drogi naszego powiatu, łączy w sobie cechy typowego autobusu miejskiego oraz pojazdu obsługującego komunikację podmiejską. Wyposażony jest nie tylko w tzw. przyklęk (zdolność autobusów i trolejbusów niskopodłogowych do zmiany wysokości podłogi po stronie drzwi tak, aby ułatwić pasażerom wsiadanie), ale też specjalną rampę ułatwiającą wsiadanie i wysiadanie, a także gniazda usb do ładowania urządzeń elektrycznych, miejsce na rower oraz półki na bagaż podręczny

Najnowszy nabytek to jednak nie jedyna inwestycja Powiatu w tabor Wodzisławskiej Komunikacji Powiatowej. W najbliższym czasie Powiat Wodzisławski planuje podpisać umowę, w ramach której z funduszy Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności do naszego powiatu mają trafić 4 nowoczesne autobusy: 2 o napędzie elektrycznym i 2 tzw, hybrydowe. Wartość projektu to 11,6 mln zł. Powiat zamierza też się ubiegać o dofinansowanie zakupu kolejnych 2 autobusów hybrydowych w ramach drugiej edycji naboru z KPO.