Przejdź do menu głównego Przejdź do menu dodatkowego Przejdź do treści Mapa serwisu

Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Nowe wozy dla strażaków - Powiat Wodzisławski

Nowe wozy dla strażaków

Dziś odbyła się narada podsumowująca działalność Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Wodzisławiu Śląskim za rok 2022 oraz uroczyste przekazanie samochodów pożarniczych. JRG w Rydułtowach i Wodzisławiu Śląskim wzbogaciły się o nowy sprzęt wart ponad 2 miliony złotych. Zakup pojazdów nie byłby możliwy bez wsparcia samorządów. Powiat Wodzisławski na zakup nowego wozu przeznaczył 250 000 zł.

Przekazany pojazd dla Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Wodzisławiu Śląskim to samochód kwatermistrzowski, którego dodatkowym atutem jest zabudowany żuraw przenośny. Całkowita wartość pojazdu to 957 000 zł. Samochód został zakupiony dzięki środkom przekazanym przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach (340 000 zł), Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (257 000 zł) oraz dzięki samorządom, które przekazały łącznie 360 000 zł: 250 000 pochodziło z środków Starostwa Powiatowego, 50 000 z gminy Gorzyce, 30 000 z gminy Godów, 30 000 z gminy Lubomia.

Drugi z przekazanych pojazdów zaliczany jest do kategorii średnich samochodów gaśniczych. Samochód posiada zbiornik wody o pojemności 3000 litrów. Będzie on stacjonował w jednostce ratowniczo-gaśniczej w Rydułtowach. Całkowity koszt zakupu tego samochodu to 1 128 000 zł. Zakup w całości został sfinansowany ze środków Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach.

Bezpieczeństwo to nasza wspólna sprawa, dlatego zawsze staramy się-na tyle, na ile możemy, wspomagać i przekazywać konkretne środki na usprzętowienie naszej powiatowej jednostki. Jestem przekonany, że dwa nowe samochody przyczynią się do jeszcze większego zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom, a strażakom do profesjonalnego prowadzenia akcji ratowniczo-gaśniczych. Patrząc na statystyki widzimy, jaki ogrom pracy wykonują strażacy dla mieszkańców naszego powiatu. I w tym miejscu – w imieniu swoim, Zarządu Powiatu, Rady Powiatu i samorządowców składam serdecznie podziękowania za trud i codzienną służbę – powiedział starosta Leszek Bizoń.

W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele władz powiatowych: starosta Leszek Bizoń, wicestarosta Tadeusz Skatuła, Członkowie Zarządu: Krystyna Kuczera oraz Jan Zemło, przewodniczący Rady Powiatu Adam Krzyżak. Obecni byli również parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych, strażacy z Komendantem Powiatowym PSP bryg. Markiem Misiurą na czele oraz Śląski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej, nadbryg. Jacek Kleszczewski, który dziękował samorządom za środki przekazywane na zakup nowego sprzętu:

Dziękuję samorządowcom za to, że rozumieją nasze potrzeby-bo wcale nie muszą. Ale dzięki ich wsparciu i ich zaangażowaniu JRG w Wodzisławiu Śląskim i w Rydułtowach są tak dobrze doposażone – mówił Śląski Komendant Wojewódzki PSP nadbryg. Jacek Kleszczewski.

Podsumowali rok

Podczas narady rocznej bryg. Marek Misiura, Komendant Powiatowy PSP podał statystki za 2022 rok. W zeszłym roku strażacy podjęli 1543 interwencje (o 554 mniej niż w 2021 roku). 327 razy wyjeżdżali do pożarów, 1085 razy do miejscowych zagrożeń, 131 do fałszywych alarmów. Najwięcej interwencji dokonano w Wodzisławiu Śląskim (491), najmniej w Marklowicach (31). Strażacy w 2022 roku na terenie powiatu wodzisławskiego przeprowadzili 84 kontrole związane z przestrzeganiem przepisów przeciwpożarowych, uczestniczyli w 29 przedsięwzięciach edukacyjno-profilaktycznych.

Na terenie powiatu wodzisławskiego oprócz Jednostek Ratowniczo-Gaśniczych w Wodzisławiu Śląskim i Rydułtowach działa 20 jednostek OSP włączonych do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego oraz 13 jednostek OSP spoza KSRG.

Więcej zdjęć znajduje się na fanpage Powiatu na FB (otwiera się w nowym oknie).