Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski "Niech grają na bis, chociaż żal" - Powiat Wodzisławski

„Niech grają na bis, chociaż żal”

W ramach obchodów 70-lecia I Liceum Ogólnokształcącego im. 14 Pułku Powstańców Śląskich w szkole przygotowano okolicznościowy spektakl.

spektakl w I LO

Swoista gra z 70-letnią tradycją i historią Jedynki oraz tekstami kultury – szeroko pojętej – stała się inspiracją dla autorek scenariusza spektaklu wyreżyserowanego przez Ewę Hebdowską, Teresę Nikel oraz Gabrielę Nocoń. Uzdolniona teatralnie, wokalnie i tanecznie młodzież podjęła wyzwanie, by zmierzyć się z przeszłością i wyeksponować przesłanie widowiska: „Niech grają na bis, chociaż żal”.

Nieśmiertelne teksty piosenek A. Osieckiej scenicznie zilustrowane oraz fragmenty dramatów S. Mrożka korespondowały z filozoficznymi rozważaniami L. Kołakowskiego i uniwersalną wymową przekazu muzycznego Johna Lennona, że „świat będzie jednością”, a spotkanie wielu pokoleń byłych i obecnych uczniów szacownej Alma Mater było ich potwierdzeniem.

Żywa reakcja publiczności i bisy podkreśliły aktualność myśli, że świat jest teatrem, a kluczem do współczesności jest „nostalgia zakorzenienia w przeszłości”.