Przejdź do menu głównego Przejdź do menu dodatkowego Przejdź do treści Mapa serwisu

Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Powiat po raz kolejny wśród najlepszych - Powiat Wodzisławski

Powiat po raz kolejny wśród najlepszych

W Karpaczu odbywa się XXIX Zgromadzenie Ogólne Związku Powiatów Polskich. Samorządowcy z całego kraju dyskutują o najważniejszych zagadnieniach w działalności samorządowej. W ramach Zgromadzenia podsumowano m.in. ranking samorządów za 2022 r. Szóste miejsce w kategorii "powiaty powyżej 120 tys. mieszkańców" zajął Powiat Wodzisławski. Wyróżnienie dla naszego samorządu odebrał starosta Leszek Bizoń.

Laureaci pozują do zdjęcia, w rękach trzymają listy gratulacyjne.

Powiat Wodzisławski znalazł się w czołówce rankingu prowadzonego przez Związek Powiatów Polskich. Za 2022 rok zostaliśmy sklasyfikowani na szóstym miejscu. To duże wyróżnienie, zwłaszcza że ranking ZPP uchodzi za najbardziej obiektywne i prestiżowe zestawienie tego rodzaju w kraju.

Kryteria, którymi kieruje się komisja to m.in. działania proinwestycyjne i prorozwojowe; rozwiązania poprawiające jakość obsługi mieszkańca oraz funkcjonowania jednostki samorządu terytorialnego; rozwój społeczeństwa informacyjnego; rozwój społeczeństwa obywatelskiego; promocja rozwiązań z zakresu ochrony zdrowia i pomocy społecznej; promocja rozwiązań z zakresu edukacji, kultury i sportu; wspieranie działań na rzecz społecznej gospodarki rynkowej; promocja rozwiązań ekoenergetycznych i proekologicznych; współpraca krajowa i międzynarodowa oraz działania promocyjne.

Ranking prowadzony jest w podziale na sześć kategorii jednostek samorządu terytorialnego: powiaty do 60 tys. mieszkańców; powiaty od 60 do 120 tys. mieszkańców; powiaty powyżej 120 tys. mieszkańców; miasta na prawach powiatu; gminy miejskie i miejsko-wiejskie oraz gminy wiejskie. Kolejność na liście wyróżnionych uzależniona jest od wyników osiąganych przez samorząd oraz od zrealizowanych działań. Ranking jest aktualizowany na bieżąco przez ekspertów w trybie online i trwa przez cały rok. Lider rankingu w danej kategorii na koniec roku otrzymuje tytuł: Dobrego Polskiego Samorządu.