Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Młodzież z ZST gościła w niemieckiej szkole - Powiat Wodzisławski

Młodzież z ZST gościła w niemieckiej szkole

W dniach 19-27 października, młodzież z Zespołu Szkół Technicznych z Wodzisławia Śląskiego była gościem niemieckiej Wilhelm-Maybach-Schule w Heilbronn, której patronem jest światowej sławy konstruktor silników samochodowych - Wilhelm Maybach.

Podczas wizyty uczniowie uczestniczyli w zajęciach, które odbywały się w specjalnych pracowniach projektowych, a ich zadaniem było na przykład zmontowanie układów scalonych, a następnie odpowiednie ich zaprogramowanie.  Ćwiczenia w polsko-niemieckich grupach były doskonałą okazją do integracji oraz wymiany doświadczeń.

Poza licznymi zajęciami praktycznymi w szkole, młodzież z ZST wzięła udział w kilku wycieczkach. Uczniowie zwiedzili fabrykę cukru w Offenau, gdzie pod czujnym okiem przewodnika uczniowie obu szkół obserwowali proces powstawania cukru.

Jedną z wielu atrakcji był wyjazd do fabryki Audi w Neckarsulm. Są to zakłady o największej w koncernie VW różnorodności produkcji. Z taśm zjeżdżają tu takie modele jak: A4 Limousine, A5/S5 Cabriolet, A6 Limousine I Avant, A6 allroad, A6 hybrid, A7/S7 Sportback, A8/S8, A8 hybrid i A8L, R8 i R8 Spyder, RS 5 Cabriolet, RS 6 Avant i RS 7 Sportback.  Uczniowie mogli poznać poszczególne etapy produkcji samochodów.

Wycieczka do Stuttgartu – stolicy kraju związkowego Badenii Wirtembergii – również zachwyciła uczniów z wodzisławskiej szkoły. Miasto Stuttgart jest znane m.in. z przedsiębiorstw takich jak Porsche, Bosch, Daimler AG czy IBM. W Stuttgarcie młodzież zwiedziła piękną starówkę oraz Mercedes Benz Muzeum, gdzie mogła na przykładach konkretnych modeli podziwiać 125-letni rozwój motoryzacji (zbiory muzeum obejmują 1500 eksponatów).

Ostatnim punktem pobytu w Niemczech był wyjazd do Heidelbergu. Młodzież, miała okazję podziwiać bogactwo architektoniczne miasta, m.in. gotycko-renesansowy zamek, rynek wraz z gotyckim kościołem Św. Ducha, Hotel zum Ritter – XVI-wieczny pałac renesansowy, Kurpfälzisches  Museum oraz most Alte Brücke z Bramą Karola (Karlstor) na rzece Neckar.

Koordynatorem polsko-niemieckiej wymiany uczniów jest Ewelina Gawlik.
Wymiana młodzieży dofinansowana została przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży w Warszawie (www.pnwm.org.pl).