Przejdź do menu głównego Przejdź do menu dodatkowego Przejdź do treści Mapa serwisu

Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Masz orzeczenie o niepełnosprawności - możesz mieć asystenta osobistego - Powiat Wodzisławski

Masz orzeczenie o niepełnosprawności – możesz mieć asystenta osobistego

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Wodzisławiu Śląskim ogłasza nabór osób zainteresowanych uzyskaniem wsparcia w ramach programu „>>Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością<< dla Jednostek Samorządu Terytorialnego -  edycja 2024" realizowanego w ramach Funduszu Solidarnościowego.

znak osoby na wózku inwalidzkim namalowany białą farbą na czarnym asfalcie

Adresaci Programu:

Głównym celem Programu jest wprowadzenie usług asystencji osobistej jako formy ogólnodostępnego wsparcia osób z niepełnosprawnościami w wykonywaniu codziennych czynności oraz funkcjonowaniu w życiu społecznym, których adresatami są:

  • dzieci do 16. roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami w pkt 7 i 8 tj. konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji oraz
  • osoby z niepełnosprawnościami posiadające orzeczenie: o znacznym stopniu niepełnosprawności albo o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności albo traktowane na równi z orzeczeniami wymienionymi wcześniej.

Usługi asystencji osobistej są przyznawane w wymiarze nie większym niż:

  • 800 godzin rocznie dla osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności z niepełnosprawnością sprzężoną,
  • 700 godzin rocznie dla osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności,
  • 480 godzin rocznie dla osób z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności z niepełnosprawnością sprzężoną,
  • 360 godzin rocznie dla osób z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności oraz dzieci do 16 roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności łączne ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji.

Uczestnik nie ponosi odpłatności za usługi świadczone w ramach Programu. Usługi asystencji osobistej mogą świadczyć osoby, niebędące członkami rodziny uczestnika:

  • posiadające dokument potwierdzający uzyskanie kwalifikacji w następujących kierunkach: asystent osoby niepełnosprawnej, opiekun osoby starszej, opiekun medyczny, pedagog, psycholog, terapeuta zajęciowy, pielęgniarka, siostra PCK, fizjoterapeuta lub
  • posiadające co najmniej 6-miesięczne, udokumentowane doświadczenie w udzielaniu bezpośredniej pomocy osobom z niepełnosprawnościami doświadczenie zawodowe, udzielanie wsparcia osobom z niepełnosprawnościami w formie wolontariatu;
  • wskazane przez uczestnika lub jego opiekuna prawnego.

W trakcie realizacji usług asystencji osobistej nie mogą być świadczone usługi opiekuńcze lub specjalistyczne usługi opiekuńcze, o których mowa w ustawie z dnia 12 marca 2004 r . o pomocy społecznej, inne usługi finansowane w  ramach Funduszu lub usługi obejmujące analogiczne wsparcie, o którym mowa poniżej, finansowane ze środków publicznych.

Osoby z niepełnosprawnością będą miały możliwość uzyskania wsparcia asystenta m.in. przy:

  • wsparcia uczestnika w czynnościach samoobsługowych, w tym utrzymaniu higieny osobistej;
  • wsparcia uczestnika w prowadzeniu gospodarstwa domowego i wypełnianiu ról w rodzinie;
  • wsparcia uczestnika w przemieszczaniu się poza miejscem zamieszkania;
  • wsparcia uczestnika w podejmowaniu aktywności życiowej i komunikowaniu się z otoczeniem.

Usługa asystenta może być realizowana przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, przy czym przez tego samego asystenta maksymalnie do 12 godzin na dobę. Do czasu realizacji usługi nie wlicza się czasu dojazdu do i od uczestnika.

Niezbędne dokumenty:

  1. karta zgłoszenia do Programu,
  2. klauzula informacyjna RODO w ramach Programu,
  3. kserokopia aktualnego orzeczenia o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności albo orzeczenia równoważnego do wyżej wymienionych lub w przypadku dzieci do 16 roku życia orzeczenie
    o niepełnosprawności łączne ze wskazaniami punktu 7 i 8 konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka
    w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji.
  4. pisemne oświadczenie osoby niepełnosprawnej, dotyczące wskazania asystenta osobistego,
  5. pisemna akceptacja osoby asystenta ze strony rodzica lub opiekuna prawnego dziecka z niepełnosprawnością (w przypadku dzieci do 16 roku życia).

Dokumenty można składać w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Wodzisławiu Śląskim (pokój nr 6), ul. Wałowa 30, w godzinach od 8.00-14.00. W razie dodatkowych pytań prosimy o kontakt telefoniczny pod nr tel. (32) 455 14 30 , (32) 454 71 06  wew. 48 lub 53. Osoby upoważnione do kontaktu: Agnieszka Jakubiec – Maruszewska, Izabela Mitko.

Nabór do programu  „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego –  edycja 2024 prowadzony będzie od 15 stycznia 2024 roku do 17 stycznia 2024 r.

Zakwalifikowanie do Programu odbywać się będzie w pierwszej kolejności dla osób z niepełnosprawnościami samotnie gospodarujących, które nie mają możliwości korzystania ze wsparcia bliskich z uwzględnieniem stopnia niepełnosprawności oraz symbolu przyczyny niepełnosprawności do wyczerpania limitu miejsc.

Do pobrania:

  1. Karta zgłoszeniowa do programu (plik docx 38KB)
  2. Oświadczenie osoby z niepełnosprawnością (plik docx 13KB)
  3. Klauzula RODO (plik docx 24 KB)