Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Kolejny koncert w ramach Fide et Amore, Festiwalu Twórczości Religijnej - Powiat Wodzisławski

Kolejny koncert w ramach Fide et Amore, Festiwalu Twórczości Religijnej

W najbliższy piątek odbędzie się szósty festiwalowy koncert. 9 września, o godz. 19.00 w ramach Fide et Amore w Bazylice pw. Narodzenia NMP w Pszowie wystąpi Bielski Chór Kameralny.

Bielski Chór Kameralny rozpoczął działalność w maju 1993 r., w ramach Bielskiego Centrum Kultury. Skupia 25-osobowe grono amatorów, pasjonatów muzyki chóralnej, młodych ludzi o różnych profesjach. Zespół od momentu powstania prowadzi Beata Borowska, a indywidualną emisję głosu chórzystów kształtuje Barbara Bałda. Chór posiada bogaty repertuar utworów religijnych i świeckich różnych epok, począwszy od renesansu, aż po współczesność. Oprócz utworów a cappella zespół wykonuje też dzieła wokalno-instrumentalne, utwory inspirowane folklorem różnych narodów oraz aranżacje muzyki rozrywkowej. Bielski Chór Kameralny koncertował w Europie, m.in. we Włoszech, w Niemczech, w Grecji, na Malcie, ale także w odleglejszych krajach, takich jak Chiny, Kanada czy Tajlandia.

Piątkowy repertuar

Bielski Chór Kameralny zaprezentuje głównie utwory o tematyce maryjnej, ale pojawią się także utwory pochodzenia żydowskiego. Zaproponowany repertuar łączy w sobie bowiem muzykę typową dla dwóch odmiennych kultur: chrześcijańskiej oraz żydowskiej, a klamrą scalającą te dwa muzyczne światy w tematyczną całość jest osoba Maryi. Program koncertu wypełnią kompozycje powstałe na przestrzeni siedmiuset lat historii. Podczas koncertu „Maria z Nazaretu” zostanie zaprezentowany szeroki repertuar: Wacław z Szamotuł, J. Arcadelt, A. Koszewski, S. Rachmaninow, J. Świder, F. Mendelssohn – Bartholdy, C. Dufay, F. Biebl.

Program koncertu.
1. Bogurodzica – Anonim z XIII w.
2. Jacob Arcadelt (ok. 1507 – 1568) – Ave Maria
3. Andrzej Koszewski (1922 – 2015) – Zdrowaś Królewno wyborna (tekst z XV w.)
I. Roman Brandstaetter (1906-2987) – Hymn do Czarnej Madonny (recytacja)
4. Coreen Dufay (1976) – Oseh shalom (tradycyjny tekst żydowski)
5. Coreen Dufay (1976) – Adon olam (tradycyjny tekst żydowski)
6. Arr. Robert Applebaum (1941) – Ani ma’amin (tradycyjna pieśń żydowska)