Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Kolejne spotkania z autorem "Ciekawostek Powiatu Wodzisławskiego" - Powiat Wodzisławski

Kolejne spotkania z autorem „Ciekawostek Powiatu Wodzisławskiego”

W związku z bardzo dużym zainteresowaniem ze strony mieszkańców, informujemy, że Starostwo we współpracy z Towarzystwem Przyjaciół Pszowa oraz Gminnym Ośrodkiem Kultury w Lubomi zaprasza na kolejne spotkania autorskie z Pawłem Porwołem na temat jego najnowszej publikacji pt. "Tropem legend. Zamczysko na Kotówce".

Grafika promująca spotkania autorskie z Pawłem Porwołem w Pszowie i Lubomi

To piąta publikacja z cyklu „Ciekawostki Powiatu Wodzisławskiego”. Tym razem autor podąża tropem legend i podań ludowych, konfrontując je z faktami historycznymi.

Pozostałości średniowiecznego zamku na Kotówce w Lubomi, na granicy z Pszowem, są zdaniem specjalistów jednym z najcenniejszych zabytków archeologicznych na terenie Górnego Śląska. Najnowsze wydawnictwo Starostwa Powiatowego na kilkudziesięciu stronach przypomina zapomnianą historię obiektu, który jest rzadkim reliktem ufortyfikowanej siedziby książęcej z XIV-XV w. Stanowisko posiada zachowaną formę terenową i nawarstwienia kulturowe, które są nasycone licznymi zabytkami ruchomymi (także z epoki brązu). Jak pisze prof. dr hab. Antoni Barciak w recenzji dołączonej do publikacji:

– Tekst Pawła Porwoła uznać należy za solidne studium. Publikacja przynosi ciekawe spojrzenie na zagadnienia przeszłości Pszowa i najbliższych okolic tego miasta w najdawniejszym historycznie okresie.

W związku z dużym zainteresowaniem (we wczorajszym spotkaniu w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Wodzisławiu Śl. udział wzięło ponad 100 osób) w najbliższych dniach planowane są kolejne spotkania autorskie:

• 16 marca zapraszamy na godz. 16:30 do Gminnego Ośrodka Kultury w Lubomi przy ul. Mickiewicza 4,
  • 19 marca, spotkanie z Pawłem Porwołem odbędzie się w siedzibie Towarzystwa Przyjaciół Pszowa przy ul. Traugutta 12. Początek o godz. 16:30.

Dla wszystkich uczestników spotkań – bezpłatne egzemplarze wydawnictwa. Wstęp wolny! Serdecznie zapraszamy!

Grafika promująca spotkania autorskie z Pawłem Porwołem w Pszowie i Lubomi