Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski II Konferencja Popularnonaukowa z cyklu Pogranicze Technologii, Nauki, Kultury i Sztuki - Powiat Wodzisławski

Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania "Morawskie Wrota", Wiejski Dom Kultury w Gorzycach i Daniel Jakubczyk zapraszają w dniach 19 i 20 listopad na II Konferencję Popularnonaukową z cyklu Pogranicze Technologii, Nauki, Kultury i Sztuki.

U ŹRÓDEŁ KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ POGRANICZA

19.11.2011 r. – sala widowiskowa Domu Pomocy Społecznej w Gorzycach (ul. Bogumińska 22)

• 9.15 – Rozpoczęcie, przywitanie uczestników – Danuta Parma (dyrektor Wiejskiego Domu Kultury w Gorzycach),  Daniel Jakubczyk (redaktor naczelny miesięcznika „U nas” ), Gerard Kretek (Prezes Stowarzyszenia LGD Morawskie Wrota )
  • 9.30 –   9.50 – prof. dr hab. Irena Bukowska–Floreńska  (Uniwersytet Śląski w Katowicach) – Śląska rodzina bliżej nieba.
  • 9.50 – 10.10 – dr Maria Kopsztejn (Akademia Humanistyczno – Ekonomiczna w Bytomiu) – Matka, która wszystko rozumie. Matka Boża w poezji śląskich kapłanów.
  • 10.10 – 10.30  dr Norbert Mika (Gimnazjum nr 3 w Raciborzu)  – Klasztor Dominikanek pod wezwaniem Św. Ducha w Raciborzu.
  • 10.30 – 10.50 – ks. dr hab. Jan Górecki (Uniwersytet Śląski w Katowicach) – Pielgrzymowanie mieszkańców pogranicza do Matki  Bożej Frydeckiej.
  • 10.50 – 11.00 – mgr Lucyna Gajda (Lokalna Grupa Działania Morawskie Wrota) – Promocja Przewodnika i Mapy po Morawskich Wrotach
  • PRZERWA, POCZĘSTUNEK
  • 11.20 – 11.40 – dr Bogdan Kloch (muzeum w Rybniku)  – Pszowskie Sanktuarium Maryjne w świetle kroniki Pawła Skwary i Augustyna Wolczyka.
  • 11.40 – 12.00 – dr Elżbieta Bimler-Mackiewicz (Muzeum w Rybniku) – Symbolika religijna na dawnych pieczęciach wiejskich i jej wpływ na współczesną heraldykę gmin.
  • 12.00 – 12.20  – mgr Irena Kontny (Górnośląskie Centrum Dziedzictwa Kulturowego) – Środki zewnętrzne na renowację zabytków architektury (w tym małej architektury) sakralnej.
  • 12.40 – Dyskusja, zakończenie, moderacja: Daniel Jakubczyk

NIEDZIELA PIELGRZYMA

20.11.2011 r. – TWORKÓW – ŁAZISKA – TURZA ŚL.

ROZKŁAD ODJAZDÓW AUTOKARU Z UCZESTNIKAMI KONFERENCJI

• TWORKÓW  13.30 – ks. dr Henryk Olszar(Uniwersytet Śląski w Katowicach) – Ślązacy idą do nieba. Błogosławiony męczennik ks. Emil Michał Szramek, ps. ,, Ludomir” (1887-1942). Po  świątyni oprowadzi, opowie o odkryciach i zabytkach. ks. Proboszcz Parafii w Tworkowie
  • ŁAZISKA 14.40 – dr Jerzy Gorzelik (Uniwersytet Śląski w Katowicach). Malarski wystrój kościoła na tle nowożytnej sztuki Górnego Śląska
  • TURZA ŚL. 15.15 – ks. dr Henryk Olszar (Uniwersytet Śląski w Katowicach) – Ucierpieć dla sprawy Bożej. Ksiądz Ewald Kasperczyk (1914-1980)
  • 16.00 – Zakończenie i poczęstunek w domu Pielgrzyma a następnie wyjazd autokaru na trasę:  Gorzyce – Tworków – Łaziska – Godów.

INFORMACJE DODATKOWE:  Ze względów organizacyjnych przyjmujemy rezerwację na przejazd autokarem do 14.11.2011r., e-mail: danieljakubczyk1@wp.pl lub cip_gorzyce@o2.pl; Tel. 728 822 139;  32 45 14 481 , Ilość miejsc ograniczona. Istnieje możliwość indywidualnego dojazdu.