Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski HERODY - familijny spektakl kolędniczy z Podlasia - Powiat Wodzisławski

HERODY – familijny spektakl kolędniczy z Podlasia

Drugi dzień świąt to czas Herodów, które królowały w podlaskich domach jeszcze sto lat temu. Świąteczne przedstawienia - walki dobra ze złem – dziś ożywia reżyser, lalkarz i muzyk Mateusz Tymura oraz Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej.

plakat Herody familijny spektakl kolędniczy z Podlasia

Na Podlasiu obok zwyczaju kolędowania z gwiazdą, chodziło się także w przebraniach różnych zwierząt i maszkar, chłodziło się także z kozą, a jeszcze nie tak dawno z szopką, która była małą scenką lalkową, w której grało się ręcznie wykonanymi kukiełkami.

Inspirując się tradycją, świątecznymi zwyczajami, ludowymi kolędami, na podstawie autentycznego scenariusza z wioski Miłkowice-Maćki Teatr Latarnia zrealizował widowisko szopkowe pt. „Herody”. To familijne widowisko przybliża piękną tradycję podlaskiego kolędowania i herodów.

Jednym z rekwizytów jest niewielka walizka po starym akordeonie – w nim zamyka się nie tylko świat Heroda, bohatera bożonarodzeniowego przedstawienia popularnego niegdyś na podlaskich wsiach, ale także tradycja dawnego kolędowania.

10.01.2023 godz. 17:00

Czas trwania: 45 minut + 45 minut warsztatów muzycznych

Wiek: 5-100 lat

Spektakl z publicznością na scenie