Przejdź do menu głównego Przejdź do menu dodatkowego Przejdź do treści Mapa serwisu

Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Fragment konstrukcji mostu tczewskiego trafił do Wodzisławia Śl. - Powiat Wodzisławski

Fragment konstrukcji mostu tczewskiego trafił do Wodzisławia Śl.

Pięcioosobowa reprezentacja Powiatu Wodzisławskiego na zaproszenie tamtejszych władz przebywała w ubiegłym tygodniu w Powiecie Tczewskim. Okazją było Święto Powiatu Tczewskiego, dziesięciolecie współpracy obu samorządów, a także 25-lecie przywrócenia powiatów w Polsce.

Starosta Tczewski i Przewodnicząca Rady Powiatu Tczewskiego wręczający Staroście Wodzisławskiemu fragment konstrukcji mostu tczewskiego

Głównym punktem obchodów była uroczysta sesja Rady Powiatu Tczewskiego, zorganizowana we wnętrzach pokrzyżackiego zamku w Gniewie. W uroczystości udział wzięli parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych miast i gmin z terenu powiatu tczewskiego, radni obecnej oraz poprzednich kadencji, działacze sportowi oraz społeczni, dyrektorzy powiatowych jednostek organizacyjnych, przedstawiciele służb, inspekcji i straży oraz naczelnicy wydziałów Starostwa Powiatowego w Tczewie, a także delegacje z: Powiatu Wodzisławskiego na czele ze starostą Leszkiem Bizoniem i przewodniczącym rady Adamem Krzyżakiem oraz przewodniczącym rady powiatu od II do V kadencji Eugeniuszem Walą, Rejonu Prienai (Litwa) na czele z wicemer Jūratė Zailskienė, a także Rejonu Zestafoni (Gruzja) na czele z merem Vasilem Gvelesiani.

Tradycją już się stało, że podczas Święta Powiatu Tczewskiego przyznawana jest nagroda „Filar Powiatu Tczewskiego”. Goście mieli też okazję wysłuchać referatu okolicznościowego Bogdana Badzionga – historyka, regionalisty kociewskiego, nauczyciela, sekretarza gminy Pelplin oraz członka zarządu Powiatu Tczewskiego na temat kształtowania się granic administracyjnych powiatu tczewskiego od XV wieku. Wręczone zostały również nagrody laureatom konkursu na logo Powiatu Tczewskiego oraz medale pamiątkowe, wykonane specjalnie na ten jubileusz.

Podczas uroczystości władze Powiatu Tczewskiego wręczyły przedstawicielom Powiatu Wodzisławskiego niecodzienny upominek. To element konstrukcji mostu przez Wisłę w Tczewie, który tamtejsze władze samorządowe ze względu na gigantyczne koszty z wielkim mozołem i poświęceniem od lat remontują. Jeden z fragmentów (niezabytkowych) rozebranej konstrukcji w ten sposób dotarł na drugi kraniec Polski jako symbol więzi i podobieństwa historycznych losów łączących kociewski Powiat Tczewski i górnośląski Powiat Wodzisławski.

Święto Powiatu Tczewskiego obchodzone jest od 2016 roku. Pomysł jego ustanowienia zapoczątkowała Przewodnicząca Rady Powiatu Tczewskiego – Barbara Kamińska. Po analizie wielu wydarzeń związanych z funkcjonowaniem administracji powiatowej na przestrzeni XX i XXI wieku, dokonanej we współpracy z doświadczonymi badaczami historii współczesnej, uznano że data 24 sierpnia będzie najwłaściwszą. Nawiązuje bowiem do ważnych momentów związanych z odzyskaniem przez Polskę niepodległości. W dniu 24 sierpnia 1920 o godzinie 12:00 nastąpiło oficjalne przejęcie urzędu w sali posiedzeń Starostwa Powiatowego w Tczewie. Nowy starosta , którym został Wacław Dytkiewicz, rozpoczął urzędowanie dzień później.

Foto: SP w Tczewie; oprac. BKI na podstawie materiałów prasowych Powiatu Tczewskiego