Przejdź do menu głównego Przejdź do menu dodatkowego Przejdź do treści Mapa serwisu

Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Festiwal Organizacji Pozarządowych za nami - Powiat Wodzisławski

Festiwal Organizacji Pozarządowych za nami

W sobotę, 19 marca, na Rynku w Wodzisławiu Śląskim już po raz czwarty zaprezentowały się lokalne organizacje pozarządowe i nie tylko. W tym roku impreza towarzyszyła Wodzisławskiemu Jarmarkowi Wielkanocnemu.

Festiwal został zorganizowany przez Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim we współpracy z Izbą Gospodarczą oraz Powiatową Radą Działalności Pożytku Publicznego. Przedstawiciele tych podmiotów: Janina Chlebik-Turek i Leszek Bizoń z zarządu powiatu, Krzysztof Dybiec z Izby Gospodarczej oraz przewodnicząca rady pożytku Maria Kopsztejn dokonali symbolicznego rozpoczęcia imprezy.

Podobnie jak w latach poprzednich celem przedsięwzięcia była prezentacja potencjału lokalnych organizacji pozarządowych i podmiotów ekonomii społecznej, promowanie ich różnorodności oraz integracja środowiska trzeciego sektora. A że nasze organizacje mają czym się pochwalić można było przekonać się na wodzisławskim Rynku. Były występy Teatru Wodzisławskiej Ulicy TWU, warsztaty florystyczne Stowarzyszenia Florystów Polskich czy pokaz ratownictwa w wykonaniu OSP Radlin II. Furorę zrobiły członkinie Wodzisławskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, które na płycie Rynku dały pokaz tańca linowego, wzbudzając ogromne zainteresowanie i gromki aplauz ze strony przechodniów.

O dobrą zabawę najmłodszych zadbał clown oraz Myszka Minnie, a także harcerze z Hufca Ziemi Wodzisławskiej, oferujący możliwość samodzielnego wypieczenia oraz skonsumowania chleba skautów. Było też malowanie twarzy, zabawa bańkami mydlanymi oraz warsztaty papierowej wikliny w wykonaniu członkiń stowarzyszenia „Razem na Szybiku”.

Na problem opieki nad zwierzętami zwracali uwagę członkowie Stowarzyszenia na Rzecz Zwierząt „Koty, Psy i My”, którzy  Rynek przybyli w towarzystwie licznej grupy głośnych, ale przyjacielskich piesków. Nie tylko udzielali oni porad mieszkańcom jak właściwie dbać o domowych pupili, ale też zachęcali do adopcji zwierząt. Swoje stoisko – poświęcone ochronie pszczół – miał również Urząd Miejski w Radlinie.

Duże zainteresowanie, zwłaszcza wśród mężczyzn – be względu na wiek – wzbudzały ekspozycje Jednostki Strzeleckiej 2023 oraz Grupy Rekonstrukcyjno-Historycznej „Powstaniec Śląski”, w których można było wykonać pamiątkowe zdjęcie z karabinem czy poznać tajniki broni – tej nowoczesnej i tej sprzed dziesiątek lat. Sporo rynkowej przestrzeni zajęły również stanowiska organizacji wspierających osoby niepełnosprawne, jak stowarzyszenie „Mam Autyzm”, Caritas Archidiecezji Katowickiej, Warsztat Terapii Zajęciowej w Gorzycach czy Zakład Aktywności Zawodowej w Wodzisławiu Śl. Na ich straganach za niewielką opłatą można było nabyć wykonane przez osoby niepełnosprawne ozdoby wielkanocne.

O swojej działalności mieszkańcom powiatu opowiadali także przedstawiciele innych stowarzyszeń: Mojego Miasta z Rydułtów, Wodzisławskich Amazonek, Honorowych Dawców Krwi, fundacji „Fenix”, Wodzisławskiego Centrum Inicjatyw Międzynarodowych, Stowarzyszenia Społeczno – Kulturalnego Saturator, Żeńskiego Klubu Koszykarskiego Olimpia i Akademii Rozwoju Kreatywnego z Marklowic.

Dzięki grupie pasjonatów astronomii Astrohunters wszyscy chętni mogli spojrzeć też w niebo przy użyciu teleskopu lub w dużym przybliżeniu zobaczyć architektoniczne detale wodzisławskiej starówki, a o oprawę muzyczną festiwalu zadbała Orkiestra Dęta KWK Anna im. Wiktora Kamczyka.

W sumie podczas trwającej ponad trzy godziny imprezy zaprezentowały się dwadzieścia cztery stowarzyszenia, fundacje, kluby sportowe i inne organizacje społeczne. Festiwal zaś okazał się dobrą okazją nie tylko do poszerzenia wiedzy, czym na co dzień się one zajmują, ale również do przekonania się na własne oczy, że warto swój 1% podatku zostawić w powiecie wodzisławskim, przekazując go właśnie jednej z lokalnych organizacji (ich wykaz znajduje się na stronie www.powiatwodzislawski.pl). Dla wszystkich zaś zabieganych w gorączce przedświątecznych przygotowań impreza była doskonałą okazją do zakupienia wyjątkowych i często niepowtarzalnych produktów wprost od producentów – czy to bezpośrednio od organizacji pozarządowych czy też ze straganów ustawionych z okazji Jarmarku Wielkanocnego, który na wodzisławskim Rynku potrwa jeszcze do Wielkiego Czwartku.