Przejdź do menu głównego Przejdź do menu dodatkowego Przejdź do treści Mapa serwisu

Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Elektryczny autobus na testach w powiecie wodzisławskim - Powiat Wodzisławski

Elektryczny autobus na testach w powiecie wodzisławskim

Od jutra na liniach powiatowych obsługiwanych przez PKS w Raciborzu będzie kursował elektryczny autobus marki SOR. Pojazd czeskiego producenta przyjechał do powiatu w poniedziałek na trzytygodniowe testy.

Elektryczny autobus na testach w Powiecie Wodzisławskim

Autobus EBN11 jest niskopodłogowy i ma troje drzwi otwierających się na zewnątrz. Na pokład może zabrać do 91 pasażerów, w tym posiada 27 miejsc siedzących. Na jednym ładowaniu elektrycznym autobus może przejechać od 150 do 230 kilometrów, w zależności od układu tras. Średni czas ładowania baterii wynosi od 4 do 5 godzin. Ich pojemność to 172 kWh.

Jak mówi przedstawiciel firmy SOR Poland Jan Waśkiewicz autobus ten to sprawdzona konstrukcja, bez większych problemów porusza się po Czechach. W sąsiedniej Ostrawie jeździ ich 6 sztuk.

Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śl. wraz PKS-em w Raciborzu najpierw chce sprawdzić jak elektryczny autobus zachowuje się podczas jazdy lokalnymi drogami. – Sprawdzimy, jak ten pojazd poradzi sobie w naszych warunkach. Po testach przeprowadzimy analizę i zastanowimy się wspólnie nad ewentualnymi możliwościami wprowadzenia takiego autobusu do floty naszego przewoźnika – mówi starosta Leszek Bizoń, który razem z wicestarostą Tadeuszem Skatułą w poniedziałek oglądali pojazd i odbyli krótką jazdę testową.

Autobusy marki SOR mamy u siebie od 2017 i sprawdziły się. Są oszczędne i mało awaryjne. Teraz będziemy testować elektryczny autobus tej firmy na różnych konfiguracjach lokalnych tras i zobaczymy, czy potwierdzą się przedstawione dane – wyjaśnia Damian Knura, prezes PKS Racibórz.

Test elektrycznego autobusu prowadzony jest w ramach obchodów Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu.