Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski DZIEŃ FLAGI PAŃSTWOWEJ RZECZPOSPOLITEJ POLSKIEJ - Powiat Wodzisławski

DZIEŃ FLAGI PAŃSTWOWEJ RZECZPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Przypada on w Polsce 2 maja i ma popularyzować wiedzę o polskiej tożsamości i symbolach narodowych. Dzień Flagi został ustanowiony przez Sejm 20 lutego 2004 roku ustawą o zmianie ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej.

Ustawa określa, że barwami Rzeczypospolitej Polskiej są kolory biały i czerwony. Na prostokątnych flagach układa się je w dwóch poziomych, równoległych pasach tej samej szerokości. Górny pas jest koloru białego, a dolny koloru czerwonego.
Polska flaga istnieje w dwóch postaciach – poza flagą biało-czerwoną używana jest także flaga z godłem Rzeczpospolitej umieszczonym pośrodku białego pasa.
Polskim godłem jest wizerunek białego orła w koronie w czerwonym polu, a hymnem narodowym jest Mazurek Dąbrowskiego. Dzień Flagi obchodzony jest między 1 maja – Międzynarodowym Dniem Pracy – a 3 maja – świętem uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Święto flagi obchodzone jest w wielu państwach świata.

2 maja jest także obchodzony jako Dzień Polonii i Polaków za granicą.