Przejdź do menu głównego Przejdź do menu dodatkowego Przejdź do treści Mapa serwisu

Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski "Chachary" według Józefa Musioła. - Powiat Wodzisławski

„Chachary” według Józefa Musioła.

Spektakl na podstawie fragmentów książki Józefa Musioła wyśmiewa absurdy poprzedniego ustroju i pokazuje go niezwykle trafnie, w krzywym szwejkowskim zwierciadle. Główny bohater Franciszek Kopiec, to stały bywalec sal sądowych okresu stalinizmu, który zawsze próbuje płynąć z prądem, przechytrzyć system i naginać prawo na swoją korzyść. „Chachary” to pełna soczystego śląskiego humoru podróż po Śląsku lat 50.

Plakat Chachary

Józef Musioł

Znany prawnik, sędzia Sądu Najwyższego, pisarz, historyk i publicysta mieszka i pracuje w Warszawie, ale urodził się na Śląsku i jest z nim najsilniej związany. Autor wielu książek z gatunku literatury faktu, dotyczących nie tylko tematyki śląskiej, ale też prawa i historii, z których najważniejsze to „Ludzie tej ziemi”, „Przesłuchanie”, „Chachary. Sceny Sądowe w Stalinogrodzie”, „Temida w III Powstaniu Śląskim”, „Dramat zaklęty w listach”, „Ramiona wagi”, a także przetłumaczona na kilka języków – „Człowiek i zbrodnia”.

TEATR SAFO

Istniejąca od 2010 roku grupa młodzieży i dorosłych, ale przede wszystkim pasjonatów, która w różnych składach stworzyła 18 spektakli. Często poruszają w swoich spektaklach tematy związane z historią Śląska. Eksperymentują, poszukują, odkrywają i lubią bawić się materią teatralną na wszelkie sposoby, dlatego wśród ich dorobku znajdują się musicale, spektakle dramatyczne, historyczne, teatru cieni, adaptacje literackie oraz widowiska plenerowe.

 

Scenariusz i reżyseria: Katarzyna Chwałek-Bednarczyk

Muzyka: Tomasz Manderla

Reżyseria świateł: Wojciech Stokłosa

Występują: Patryk Kłosek, Szymon Skaba, Michał Hajduczek, Remigiusz Michalik, Kacper Kłosek, Sławek Zawisz, Daria Ciszewska, Zuza Pawlak, Paulina Pierchała, Monika Kubica-Skaba.

Produkcja: Teatr Ziemi Rybnickiej