Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski „Bery i bojki o Rydułtowach” Tajemnice duplikatów ksiąg metrykalnych parafii św. Jerzego z lat 1830-1874 - Powiat Wodzisławski

„Bery i bojki o Rydułtowach” to cykl dobrze znany Rydułtowikom. Już od kilkunastu miesięcy pasjonaci historii dzielą się swoimi odkryciami z rydułtowską publicznością. Gościem kwietniowego spotkania będzie Adam Miera, który 10-tego kwietnia o 17:00 wyjawi tajemnice duplikatów ksiąg metrykalnych parafii św. Jerzego z lat 1830-1874

adam miera - bery i bojki plakat

Adam Miera przez ostatnie trzy miesiące zajmował się indeksacją odpisów rydułtowskich ksiąg metrykalnych w ramach czego zostało udostępnionych 3 875 aktów urodzenia i 2 525 aktów zgonu osób zamieszkujących teren parafii na przestrzeni od 1830 do 1874 r. Wspomniane dane stanowią kopalnię wiedzy na temat losów i zwyczajów konkretnych rodzin jak i są świadectwem na to, że zwyczajni ludzie stali się fragmentem wydarzeń, które znamy z podręczników historii. Na spotkaniu opowie o najciekawszych „odkryciach” i pokaże jak sięgnąć do udostępnionych danych w poszukiwaniu własnych przodków.

Adam Miera jest absolwentem Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, członkiem Stowarzyszenia Działań Lokalnych Spichlerz w Czernicy, pracownikiem Muzeum w Wodzisławiu Śląskim. Aktualnie w trakcie studiów podyplomowych: Genealogia. Teoria i praktyka na UKSW w Warszawie. W ramach swojej przygody z genealogią trwającej już blisko 8 lat związany jest badawczo z ziemią rybnicką, wodzisławską i raciborską. Prowadzi cykl zajęć „Genealogia od kuchni” i „Zapuść korzenie”, popularyzujących badania genealogiczne w naszym regionie.