Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Barbórka 2008. Dzień Otwarty Sztolni w PCKU - Powiat Wodzisławski

Barbórka 2008. Dzień Otwarty Sztolni w PCKU

Z okazji zbliżającej się Barbórki Powiatowe Centrum Kształcenia Ustawicznego w Wodzisławiu Śląskim organizuje Dzień Otwarty Sztolni. W tym roku na darmowe zwiedzanie sztolni zapraszamy mieszkańców regionu w sobotę 6 grudnia w godzinach od 9.00 do 13.00

Ta wycieczka może być wielkim przeżyciem dla wszystkich tych, którzy choć mieszkają na Śląsku, nie mieli jeszcze okazji zobaczyć wnętrza kopalni. Nasza sztolnia jest jej wierną imitacją, wraz z maszynami, kolejką, chodnikami i oczywiście Skarbnikiem.

Istniejące przy PCKU szkolne wyrobisko ćwiczebne (potocznie sztolnia) zostało uruchomione 30 listopada 1984 r. Jest to zespół wyrobisk górniczych znajdujących się kilka metrów pod powierzchnią ziemi, które pod względem struktury i wyposażenia imitują podziemie kopalni. Sztolnia liczy ponad 500 metrów długości i jest jednym z największych tego typu obiektów w Polsce.

Podstawowym zadaniem sztolni jest praktyczna nauka zawodu, która odbywa się pod okiem nauczycieli specjalistów. Niemniej od kilku lat pełni ona jeszcze jedną funkcję. Stała się izbą regionalizmu, atrakcją turystyczną przypominającą o górniczej przeszłości regionu. Do sztolni przybywają liczne wycieczki i delegacje, które mają okazję przekonać się w jakich warunkach pracują górnicy. Po zgaszeniu świateł i załączeniu kombajnu górniczego człowiek czuje się jak w chodniku pracującej kopalni.

Dzień Otwarty Sztolni jest organizowany od 5 lat i jest to nasz pomysł na uczczenie górniczego święta oraz górniczych tradycji Powiatowego Centrum Kształcenia Ustawicznego.

Kontakt ze szkołą:

• 44-300 Wodzisław Śląski, ul. Gałczyńskiego 1, tel/fax +48 (32) 4553593,
  • strona internetowa: www.cku.wodzislaw.pl

Więcej informacji (po połączeniu ze szkołą prosić z Centrum Kształcenia Praktycznego):

• Wicedyrektor Janusz Antończyk
  • Kierownik Jan Jureczko