Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Za nami VII edycja „Dnia Nauki” - Powiat Wodzisławski

Za nami VII edycja „Dnia Nauki”

W dniu 27 kwietnia 2017 roku w Zespole Szkół Ponadgimanzjalnych w Wodzisławiu Śląskim odbyła się VII edycja „Dnia Nauki”. Z tej okazji gościliśmy w murach naszej szkoły licznych prelegentów. Uczniowie mogli dosłownie zbadać obowiązujące reguły naukowe i poszerzyć swoją wiedzę z zakresu przedmiotów ścisłych.

Dzień Nauki w naszej szkole uświetnili swoją obecnością m.in. Pan prof. dr hab Roman Soja z Państwowej Akademii Nauk w Krakowie, który wygłosił wykład zatytułowany „Indie – człowiek i przyroda”. Pan prof. dr hab Roman Malarz z Instytutu Geografii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, autor licznych publikacji oraz podręczników do nauki geografii,, wygłosił wykład na temat wpływu wulkanów na rozwój cywilizacji.

W ramach podpisanej umowy o współpracy z Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie i Śląskim Uniwersytetem Medycznym w Katowicach uczniowie uczestniczyli w prelekcjach prowadzonych przez Panią dr nauk medycznych Katarzynę Adamczyk z Uniwersytetu Medycznego w Katowicach oraz Panią dr inż. Annę Szafarczyk z Wydziału Geodezji Górniczej i Ochrony Środowiska AGH w Krakowie. Ponadto pracownicy naukowi ww. uczelni prowadzili zajęcia warsztatowe z różnych dziedzin.

Klasy medyczne wzięły udział w spotkaniach z lekarzami specjalistami, a klasy akademickie w warsztatach programowania robotów LEGO. Atrakcyjne zajęcia z uczniami ZSP przeprowadzili specjaliści z zakresu fizjoterapii, dietetyki oraz psychologii. Uczniowie mieli także możliwość zaangażowania się w akcję na rzecz Honorowego Krwiodawstwa.

W tym dniu odbył się również IV Powiatowy Interdyscyplinarny Konkurs pt. „Starcie tytanów czyli przedmioty ścisłe kontra uczniowie”. W konkursie tym wzięli udział najlepsi gimnazjaliści naszego powiatu, a laureatami zostali:

I miejsce: Tobiasz Pukowski z Gimnazjum w Syryni,

II miejsce : Martyna Kłobuch z Gimnazjum w Lubomi,

III miejsce: Mateusz Kołek z Gimnazjum Stowarzyszenia Rodzin Katolickich

Ponadto  wyróżnienia otrzymali:
Michał Bożek z Gimnazjum nr 1 w Wodzisławiu Śląskim oraz

Paulina Adamek z Gimnazjum w Syryni.

Organizatorami Dnia Nauki byli nauczyciele zespołu matematyczno-przyrodniczego, którzy już dziś zapowiadają kolejną czyli ósmą  edycję projektu.