Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Wodzisławskie technikum z tytułem "Szkoły dla rynku pracy" - Powiat Wodzisławski

Wodzisławskie technikum z tytułem „Szkoły dla rynku pracy”

Technikum nr 1 w Zespole Szkół Zawodowych w Wodzisławiu Śl. otrzymało tytuł „Szkoła dla rynku pracy” za owocną współpracę pomiędzy szkołą a Kompanią Węglową S.A. w Katowicach w obszarze górnictwo, hutnictwo, odlewnictwo.

Organizatorem ogólnopolskiego konkursu,  którego celem było wyłonienie oraz promocja szkół i pracodawców osiągających wysoką jakość i efektywność współpracy w kształceniu zawodowym w wybranych obszarach był  Krajowy Ośrodek Wspierania Edukacji Zawodowej i Ustawicznej.

Zespół Szkół Zawodowych w Wodzisławiu Śląskim jest placówką, która kształci na potrzeby górnictwa. Branża górnicza wymaga od szkoły kształcenia wielozawodowego. Począwszy od technika górnictwa podziemnego, poprzez techników elektryka, mechanika i mechatronika, a skończywszy na zawodach ślusarza czy elektryka. Zawody, w których kształci szkoła, są zgodne z zapotrzebowaniem lokalnego rynku pracy, a w sposób szczególny Kompani Węglowej S.A.

Uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych w Wodzisławiu Śląskim już od pierwszej klasy przysposabiają się do pracy w warunkach kopalnianych, gdyż część zajęć praktycznych związanych bezpośrednio z kształceniem zawodowym odbywa się w użyczanych przez szkołę warsztatach KWK Rydułtowy-Anna na mocy porozumienia zawartego pomiędzy dyrektorem szkoły a dyrektorem kopalni.

Młodzież uczestniczy w zajęciach praktycznych służących przede wszystkim praktycznemu przygotowaniu do zawodu. W ramach tych zajęć dyrektor kopalni zapewnia nieodpłatnie dostęp do specjalistycznego sprzętu i urządzeń, dba o jego konserwację, bezpieczne użytkowanie oraz udostępnia sale dydaktyczne. Młodzież ZSZ zajęcia te odbywa dwa razy w tygodniu, dzięki czemu przyszli pracownicy kopalń łatwiej dostosują się do warunków w przyszłym miejscu pracy.