Przejdź do menu głównego Przejdź do menu dodatkowego Przejdź do treści Mapa serwisu

Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Święta majowe - Powiat Wodzisławski

Święta majowe

Jak co roku obchodzimy majowe święta i czcimy rocznice w różnych formach na terenie powiatu wodzisławskiego.

1 maja – Święto Pracy

Międzynarodowe Święto Pracy to święto obchodzone corocznie 1 maja dla upamiętnienia i uznania osiągnięć klasy robotniczej. W Polsce dzień ten jest świętem państwowym ustawowo wolnym od pracy.

Święto zostało ustanowione w 1889 r. na pierwszym kongresie Drugiej Międzynarodówki, który to miał miejsce w Paryżu. Miało ono upamiętniać masakrę robotników, do której doszło w 1886 r w, Chicago (Stany Zjednoczone) podczas demonstracji przeciw złym warunkom pracy, a w szczególności przeciw zbyt długiemu czasowi pracy. W Polsce pierwsze obchody Święta Pracy miały miejsce już w 1890 r. i były zorganizowane (wbrew zaborcom) przez działaczy Socjalno-Rewolucyjnej Partii Proletariat. Późniejsze obchody święta również inicjowane były głównie przez partie i organizacje socjalistyczne. Po II Wojnie Światowej święto obchodzono bardzo hucznie poprzez organizowanie różnego rodzaju pochodów, wieców i spotkań, podczas których eksponowano hasła o treści politycznej i ideologicznej.


2 maja – Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

Przypada on w Polsce 2 maja i ma popularyzować wiedzę o polskiej tożsamości i symbolach narodowych. Dzień Flagi został ustanowiony przez Sejm 20 lutego 2004 roku ustawą o zmianie ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej.

Ustawa określa, że barwami Rzeczypospolitej Polskiej są kolory biały i czerwony. Na prostokątnych flagach układa się je w dwóch poziomych, równoległych pasach tej samej szerokości. Górny pas jest koloru białego, a dolny koloru czerwonego.
Polska flaga istnieje w dwóch postaciach – poza flagą biało-czerwoną używana jest także flaga z godłem Rzeczpospolitej umieszczonym pośrodku białego pasa.
Polskim godłem jest wizerunek białego orła w koronie w czerwonym polu, a hymnem narodowym jest Mazurek Dąbrowskiego. Dzień Flagi obchodzony jest między 1 maja – Międzynarodowym Dniem Pracy – a 3 maja – świętem uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Święto flagi obchodzone jest w wielu państwach świata.

2 maja jest także obchodzony jako Dzień Polonii i Polaków za granicą.


3 maja – rocznica uchwalenia Konstytucji

Konstytucja 3 maja uchwalona przez Sejm Czteroletni w roku 1791 – pierwsza spisana ustawa zasadnicza w Europie – była próbą reformy ustroju Rzeczypospolitej po jej pierwszym rozbiorze. Zapewniała prawa polityczne szlachcie i mieszczanom, brała pod opiekę chłopów. Znosiła liberum veto i wolną elekcję. Wprowadzała podział władzy na ustawodawczą, sądowniczą i wykonawczą, tę ostatnią składając w ręce króla i tzw. Straży Praw, zwiększała też liczebność armii. Od chwili uchwalenia Konstytucja stała się symbolem dążeń do odzyskania niepodległości i suwerenności Rzeczypospolitej, niezależnie od przeszkód wewnętrznych i zagrożeń zewnętrznych.

 

Obchody 3 maja w powiecie wodzisławskim:

WODZISŁAW ŚLĄSKI
3 maja w Wodzisławiu Śl. odbędą się oficjalne obchody święta Konstytucji 3 Maja. Poniżej program uroczystości:

10.30 zbiórka wraz z pocztami sztandarowymi przy Muzeum
10.40 przemarsz do kościoła WNMP
11.00 msza św. w intencji Ojczyzny
12.00 przemarsz pod pomnik Powstańców Śląskich
12.15 uroczystości oraz złożenie kwiatów pod pomnikiem
13.00 uroczysta defilada Jednostki Strzeleckiej 2023.

Tego samego dnia w Wodzisławiu Śląskim odbędzie się 3 Piknik Historyczno-Militarny. Dla wszystkich uczestników przygotowano wiele atrakcji. Będzie wystawa dioram, kawalkada pojazdów militarnych ulicami miasta, przemarsz i prezentacja grup rekonstrukcyjnych. Grupy rekonstrukcyjne przygotują inscenizację ofensywy radzieckiej. Tym razem przedstawią epizod z frontu wschodniego w oparciu o zdarzenia z 1945 roku. Po raz pierwszy zorganizowany zostanie desant powietrzny aliantów.

Podczas pikniku podziwiać będzie można nie tylko pojazdy militarne i żołnierzy grup rekonstrukcyjnych, ale również wodzisławską Jednostkę Strzelecką 2023. Organizatorzy przygotowali również dla chętnych uczestników możliwość przejazdu prezentowanymi pojazdami, degustacji grochówki z kuchni polowej, zaś dla najmłodszych dmuchane atrakcje. Główne przedsięwzięcie odbędzie się w Parku Miejskim.

Szczegółowy program – TUTAJ

RADLIN
W Radlinie odbędą się tradycyjne obchody święta Konstytucji 3 maja. Po mszy świętej w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Biertułtowach o godz. 9.00 nastąpi przemarsz pod pomnik Powstańców Śląskich w Parku im. L. Zarzyckiego (ul. Rogozina).

Szczegóły –TUTAJ

RYDUŁTOWY
3 maja komenda Hufca ZHP Rydułtowy zaprasza na obchody 90-lecia istnienia harcerstwa w Rydułtowach. W piątek na rydułtowskich błoniach (plac za probostwem parafii św. Jerzego w Rydułtowach) o godz. 15.00 rozpocznie się festyn harcerski. W programie m.in. zabawy, konkursy dla najmłodszych, pokazy policyjne i strażackie, prezentacja szkoły nauki jazdy, zabawa na symulatorach, wystawa historii rydułtowskiego harcerstwa przygotowana przez Stowarzyszenie „Czuwaj” filia Rydułtowy, prezentacja dorobku drużyn w ramach Kampanii na nazwę hufca „Błękitne niebo”. Główne obchody zaplanowano na godz. 17.00.

Szczegóły – TUTAJ

PSZÓW
Obchody święta Konstytucji 3 maja rozpoczną się o godz. 13.45 od zbiórki na placu przed Miejskim Ośrodkiem Kultury. Stamtąd nastąpi przejście do bazyliki pw. NNMP, gdzie o godz. 14.00 rozpocznie się msza św. w intencji ojczyzny. Po niej zaproszeni goście oraz mieszkańcy wraz z Orkiestrą Dętą Pszowskiej Fundacji Muzycznej udadzą się pod Pomnik Przyłączenia Górnego Śląska do Macierzy, gdzie zostaną złożone wieńce i kwiaty.

Szczegółowy program – TUTAJ