Powiat Wodzisławski Powiat Wodzisławski Służby ćwiczyły na autostradzie A1 - Powiat Wodzisławski

Służby ćwiczyły na autostradzie A1

Wypadek dwóch autokarów z udziałem cudzoziemców na autostradzie A1 to scenariusz wojewódzkich ćwiczeń z zarządzania kryzysowego, jakie w czwartek odbyły się na terenie powiatu wodzisławskiego w rejonie węzła Gorzyczki. W treningu wzięły udział służby z Polski i Czech, m.in.: policja, straż pożarna, pogotowie ratunkowe, w tym lotnicze. Wydarzenie odbyło się w ramach przygotowań do Światowych Dni Młodzieży.

Zgodnie z koncepcją ćwiczenia na 48 kilometrze autostrady A1 zaaranżowano wypadek dwóch autokarów. Jeden z pojazdów należał do przewoźnika czeskiego, drugi do polskiego. Na miejsce zdarzenia przyjechały policja, straż pożarna i graniczna oraz pogotowie ratunkowe. Działania wszystkich tych służb obserwował sztab pod przewodnictwem wicewojewody Jana Chrząszcza. Oprócz szefów jednostek ćwiczących, akcję obserwowali również dziennikarze z Polski i Czech.

O zaistniałym zdarzeniu został poinformowany także starosta wodzisławski Ireneusz Serwotka, który zadecydował o natychmiastowym zwołaniu Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w niepełnym składzie. Do koordynowania działań służb ratowniczych upoważnił członka Zarządu Powiatu Leszka Bizonia, który udał się do Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Wodzisławiu Śl., gdzie znajdował się sztab antykryzysowy. W ćwiczeniach udział wzięły m.in. jednostki PSP z Wodzisławia Śl. i Rydułtów, KPP z Wodzisławia Śląskiego oraz Powiatowy Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej z Wodzisławia Śl. i Rydułtów.

Celem treningu  była weryfikacja czasu reagowania służb ratunkowych Polski i Czech, potrzeb w zakresie zapewnienia pomocy medycznej bądź psychologicznej osobom poszkodowanym i ich bliskim. Podczas treningu sprawdzane też były procedury koordynacji, współdziałania i komunikacji służb uczestniczących w działaniach ratowniczych oraz jednostek samorządowych, na terenie których doszło do wypadku. Działania służb oceniało kilkudziesięciu obserwatorów, którzy sprawdzali realizację poszczególnych procedur. Organizatorem treningu był wojewoda śląski przy współudziale hetmana kraju morawsko-śląskiego.

GALERIA ZDJĘĆ – PRZEJDŹ